شرکت‏‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های IT و تلکام؛ برنده بازار خودروهای هوشمند

شرکت‏‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های IT و تلکام؛ برنده بازار خودروهای هوشمند

همکاران سیستم- تحلیل‏گران معتقدند شرکت‏‌های فعال در حوزه فناوری‏‌های IT و ارتباطات دور (تلکام) مهم‌ترین برندگان بازار خودروهای هوشمند خواهند بود. پیش‏‌بینی می‌‏شود حجم این بازار در یک دهه آینده به ۵۰ میلیارد دلار برسد.
خبرگزاری رویترز در گزارشی به بررسی چشم‌‏انداز آتی بازار خودروهای هوشمند و خودران پرداخته و به نقل از تحلیل‏گران بازار نوشته است شرکت‏‌های فعال در حوزه فناوری و تلکام برنده این بازار خواهند بود. پیش‌‏بینی می‌‏شود ارزش این بازار در یک دهه آینده به ۵۰ میلیارد دلار برسد و همین امر شرکت‏‌های عرضه‌‏کننده تراشه‏‌ها و محصولات آی تی مثل گوگل و اینفنئون را به سرمایه‌‏گذاری در این بازار ترغیب کرده است. در این میان برخی از شرکت‏‌های خودروسازی مثل نیسان موتور، فولکز واگن‌ای جی و تویوتا موتور نیز وارد همکاری با شرکت‏‌های عرضه‌‏کننده محصولات IT شده‏ اند تا به توسعه خودروهای خودران کمک کنند.
تحلیل‏گران بازار به رویترز گفته‏‌اند شرکت‏ های فعال در حوزه فناوری و تلکام- از شرکت ‏های بزرگ آمریکایی گرفته تا شرکت‏های کوچک اروپایی- در این بازار برنده اصلی خواهند بود. کریستین جیمنز، مدیر صندوق اعتبارات و رئیس شرکت دیاموند بلو (Diamond Blue) در این باره گفته است: بازار خودروهای هوشمند یک بازار نوظهور است و بهترین راه برای سرمایه‏‌گذاران در بلندمدت این است که روی برندهای IT مثل مایکروسافت یا عرضه‏‌کنندگان تراشه مثل اینفینئون سرمایه‏‌گذاری کنند و نه روی برندهای خودروسازی مثل پژو و رنو.
بانک فرانسوی اگزان بی‌ان‌پی پیش‌‏بینی کرده است که ارزش این بازار در ده سال آینده به ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید که این رقم نصف درآمد سال گذشته شرکت خودروسازی آلمانی بی‌ام دبلیو (BMW) است.
در حال حاضر شرکت‏‌هایی مثل گوگل و اپل به صورت جدی مشغول فعالیت در این بازار هستند. گوگل هفته پیش اعلام کرده بود خودروهای مجهز به پلت فرم اندروید اوتو (Auto) از امسال عرضه خواهد شد. این پلت‏فرم به رانندگان اجازه می‌‏دهد در حین رانندگانی با استفاده از فرمان‏‌های صوتی فعالیت‏‌هایی مثل ارسال پیامک و یا برخی فعالیت‏‌های دیگر را انجام دهند. شرکت اپل نیز در این حوزه نرم‏‌افزاری با نام کارپلی (CarPlay) دارد که به رانندگان اجازه می‌‏دهد از قابلیت‏‌های گوشی‏‌های آیفون خود در هنگام رانندگی استفاده کنند. بنا بر اعلام شرکت پژوهشی ماشینا ریسرچ در حال حاضر فقط ۱۰ درصد خودرو‌ها قابلیت اتصال به ابزارهای دیگری مثل گوشی را دارا هستند، اما پیش‌‏بینی می‌‏شود این رقم تا سال ۲۰۲۰ از ۹۰ درصد هم فرا‌تر رود.
تحلیل‏گران معتقدند به غیر از شرکت‏‌های آمریکایی بزرگ، برخی شرکت‏‌های کوچک‌تر اروپایی نیز از این بازار سود خواهد بود. شرکت فرانسوی آکا (AKKA) که نمونه‌‏ای از یک خودرو بدون راننده را طراحی کرده است، از جمله این شرکت‏‌ها است که ارزش سهامش از سال ۲۰۰۹ تاکنون تقریباً شش برابر شده است. شرکت‏‌هایی مثل نوکیا و تام تام (Tom Tom) نیز که حوزه خدمات نقشه‌‏برداری فعالیت می‌‏کند، از جمله شرکت‏های اروپایی هستند که بختی برای موفقیت در این بازار دارند.
شرکت‏‌های عرضه‏‌کننده تراشه و پردازنده مثل اینتل، کوالکوم و اینفنئون نیز از جمله شرکت‌های هستند که در این بازار سرمایه‌‏گذاری کرده‌‏اند. با این همه تحلیل‏گران را شرکت‏‌های عرضه‌‏کننده خدمات تلکام را یکی از برندگان اصلی این بازار می‌‏دانند، چرا که معتقدند فناوری خودروهای خودران و هوشمند حجم تبادل داده‏‌ها را افزایش خواهد داد و در نتیجه آن، درآمد عرضه‏‌کنندگان خدمات تلکام نیز افزایش خواهد یافت.