شرکت‏‌های انرژی به سراغ نرم‏‌افزارهای شِبهِ ‏بازی می‌‏روند

شرکت‏‌های انرژی به سراغ نرم‏‌افزارهای شِبهِ ‏بازی می‌‏روند

همکاران سیستم- شرکت‏ پژوهشی آی‌دی‌سی پیش‏‌بینی کرده است شرکت‏‌های عرضه‌‏کننده تاسیسات انرژی و خدمات شهری (آب، برق و گاز) در سال‏‌های پیش رو برای افزایش مشارکت مشترکان خود از سازوکار بازی‏‌های رایانه‏‌ای در نرم‌‏افزارهای خود استفاده خواهند کرد.
شرکت آی‌دی‌سی پیش‌‏بینی کرده است شرکت‏‌های فعال در حوزه تاسیسات انرژی امسال ۱۳.۵ میلیون دلار از سرمایه خود را صرف استفاده از سازوکارهای بازی‏‌های رایانه‏‌ای در نرم‏‌افزارهای خود خواهند کرد تا از این طریق بتوانند مشتریان خود را به مشارکت بیشتری ترغیب کنند. تحلیل‏گران آی‌دی‌سی معتقدند این رقم تا سال ۲۰۱۶ به ۶۵ میلیون دلار خواهد رسید.
بر اساس این پیش‌‏بینی‏‌ها تا سال ۲۰۱۶ حدود ۶۰ درصد از شرکت‏‌های فعال در حوزه تاسیسات انرژی از نرم‏‌افزارهایی استفاده خواهند کرد که در آن‌ها از ابزار‌ها و سازوکارهای بازی‏‌های رایانه‏‌ای استفاده شده است. در اصطلاح به این نرم‌‏افزار‌ها «نرم‌افزارهای شِبهِ‏ بازی» (gamified application) گفته می‌‏شود.
استفاده از سازوکارهای بازی‏‌های رایانه‏‌ای در نرم‌‏افزارهای تجاری باعث می‌‏شود نرم‌‏افزارهای جنبه مفرح و سرگرم‌کننده‌‏تری پیدا کنند و از این طریق کاربران را به مشارکت فعالانه‌‏تری ترغیب کنند. آی‌دی‌سی در گزارش خود اعلام کرده است برنامه تغییر رفتار مشترکان یکی از مهم‌ترین اجزای راهبرد شرکت‏‌های انرژی برای جلب مشارکت مشترکان خواهد بود.
در حال حاضر بر تعداد شرکت‌‏هایی که سازوکارهای بازی‏‌های رایانه‌‏ای را وارد پلت‏فرم‏‌های اجتماعی و یا نرم‏افزارهای کسب و کار می‌‏کنند، افزوده شده است. شرکت‏‌های فعال در حوزه انرژی نیز می‌‏کوشند از این گونه نرم‌‏افزار‌ها به عنوان یکی از اجزای اصلی راهبردهای ارتباطی خود استفاده کنند.