شرکت اِس اِی پی در جست و جوی جایگاه برتر بازار پایگاه‌های داده

همکاران سیستم- شرکت آلمانی SAP که یکی از مهم‌ترین عرضه کننده‌های راهکارهای کسب و کار در جهان است، تصمیم گرفته در بازار نرم‌افزارهای پایگاه‌های داده جایگاه برتری را از آن خود کند. این شرکت اعلام کرده قصد دارد برنامه خود برای تحقق این هدف را دهم آوریل در یک نشست خبری اعلام کند.

شرکت SAP هم اکنون بزرگترین سازنده نرم‌افزارهای تجاری و کسب و کار در سراسر جهان است. اما از رقیت خود، شرکت اوراکل که جایگاه دوم این بازار را در اختیار دارد از لحاظ فروش نرم‌افزار جایگاه پایین‌تری دارد. علت آن هم این است که اوراکل در بازار چند میلیاردی پایگاه‌های داده‌ای پیشرو است.

SAP اعلام کرده است بزودی طی یک نشست خبری برنامه خود برای دستیابی به جایگاه برتر این بازار را توضیح خواهد داد. این شرکت در سال 2010 شرکت Sybase را که چهارمین عرضه کننده راهکارهای مرتبط با پایگاه‌های داده در سراسر جهان بود، خریداری کرد. SAP از آن زمان به بعد تلاش کرده خط تولید نرم‌افزارهای همراه Sybase را توسعه دهد.

سال گذشته نیز شرکت SAP یک پایگاه داده اختصاصی راه اندازی کرد که به هانا معروف است. این پایگاه داده در عرض دو دوره سه ماهه توانست 160 میلیون یورو (208 میلیون دلار) درآمد را برای SAP به ارمغان آورد. این ارقام بسیار بیشتر از 100 میلیون یورو درآمد مورد انتظار این شرکت بود.

به نظر می‌رسد تلاش‌های شرکت SAP برای ارتقای جایگاه خود در بازار پایگاه‌های داده رقابت این شرکت با رقبایی مثل اوراکل، مایکروسافت و آی بی ام را وارد مرحله تازه‌ای کند.  هنوز هیچکدام از این شرکت‌ها به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند. گفتنی است دو شرکت SAP و اوراکل هم اکنون بر سر یک پرونده حقوقی در حال مناقشه با یکدیگر هستند. اوارکل شرکت SAP را متهم کرده است که میلیون‌ها فایل این شرکت را به صورت غیرقانونی کپی کرده است.

reuters