سیستم عامل CentOS 8 لینوکس بازنشسته شد

پایان عمر سیستم عامل CentOS 8 لینوکس هم فرا رسید و اینطور که خبرگزاری‌ها اعلام کردند، در تاریخ 31 دسامبر 2021 سیستم عامل CentOS 8 لینوکس ساخت شرکت Red Hat به پایان عمر خود یا اصطلاحا EOL می‌رسد.

از آنجایی که خاتمه فعالیت این سیستم عامل با آغاز تعطیلات پایان سال میلادی همزمان شده است، شرکت Red Hat اعلام کرد پشتیبانی روز صفر CentOS 8 لینوکس را تا 31 ژانویه 2022 تمدید می‌کند. در واقع باید گفت یک ویرایش پس از آخرین نسخه CentOS 8 لینوکس هم وجود دارد و سپس این پلتفرم برای همیشه بازنشسته می‌شود.

ولی برای کاربرانی که هم اکنون از این سیستم عامل استفاده می‌کردند هم تمهیداتی پیش‌بینی شده است. کاربران به عنوان جایگزین می‌توانند سیستم عامل Classic CentOS که یک شبیه سازمانی لینوکس سازمانی Red Hat یا RHEL را در اختیار بگیرند.

با این حال CentOS Stream در تلاش است که به زودی نسخه جدیدی از RHEL را منتشر کند. به عبارت دیگر، CentOS دیگر یک توزیع نقطه‌ای پایدار نیست و در عوض به عنوان یک توزیع لینوکس با نسخه بتا به دست کاربران می‌رسد.

کاربران باتجربه لینوکس برای سال‌ها CentOS را مبتنی بر سرور لینوکس مورد استفاده قرار می‌دادند. در این میان بیشتر شرکت‌های میزبان وب و سرور CentOS را به عنوان سیستم عامل پیش فرض خود ارائه می‌کردند.

منبع: zdnet