سیستم عامل Android Things برای همیشه کنار گذاشته می‌شود

گوگل تصمیم گرفته است سیستم عامل Android Things که در اصل نسخه ویژه اندروید بری دستگاه‌های خانگی هوشمند محسوب می‌شود را برای همیشه کنار بگذارد. این سیستم عامل هرگز به صورت عملی وارد بازار نشد و بنابراین کاربران با این اتفاق دچار مشکل نمی‌شوند. با این محصول به انبوه پروژه‌های گوگل می‌پیوندد که پیش از ورود به بازار برای همیشه بازنشسته شدند.
پروژه خانه هوشمند گوگل در سال 2015 میلادی با نام Brillo فعالیت خود را آغاز کرد و هدف آن تهیه «سیستم عامل کاربردی برای اینترنت اشیا» بود. گوگل در سال 2016 میلادی Brillo را نوسازی کرد و سیستم عامل Android Things را برای دیگر به کار گرفت. به همین ترتیب قرار بود سیستم عامل مذکور روی محصولاتی نظیر بلندگوهای متصل به اینترنت، دوربین‌های امنیتی و روترها نصب شود. هسته مرکزی این سیستم عامل با اتکا به اندروید برای توسعه دهندگان نرم افزار آشنا بود و کار کردن با آن آسان بود.

با این وجود هیچ اتفاق قابل ملاحظه‌ای در این زمینه نیفتاد. در سال 2018 میلادی تعدادی از بلندگوهای هوشمند اولیه و نمایشگرهای هوشمند با استفاده از سیستم عامل اصلی به بازار آمدند. پس از آن به نظر رسید هیچ شرکت دیگری علاقه‌ای به استفاده از سیستم عامل Android Things ندارند. زیرا در فوریه 2019 گوگل اعلام کرد تمرکز مجدد Android Things را برای تهیه ویژه اسپیکرهای هوشمند و نمایشگرهای هوشمند دنبال می‌کند و آن را توسعه می‌دهد.
هم اکنون دو سال از آن زمان گذشته است و گوگل در نظر دارد Android Things را برای همیشه کنار بگذارد. سیستم Android Things Console که به توسعه دهندگان نرم افزار امکان می‌دهد به روزرسانی‌ها روی دستگاه‌ها را از طریق آن منتشر کنند نیز از تاریخ 5 ژانویه 2021 به فعالیت خود پایان می‌دهد.

منبع: theverge