سیستم عامل مایکروسافت مخصوص اینترنت اشیا در خطر است

همکاران سیستم – یکی از محققان امنیتی در جریان سخنرانی خود در کنفرانسی که روز جاری برگزار شده بود توضیح داد یک حفره امنیتی جدید سیستم عامل Windows IoT Core مایکروسافت مخصوص دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا را مورد هدف قرار داده است و به هکرها اماکن می‌دهد کنترل کامل دستگاه‌های آسیب‌پذیر را در دست بگیرند.

«دور آزوری» از کارشناسان امنیتی مرکز SafeBreach این آسیب پذیری را شناسایی کرده استو می‌گوید اختلال مذکور روی پروتکل ارتباطی Sirep/WPCon تاثیر می‌گذارد که این پروتکل سیستم عامل Windows IoT را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.

آزوری توضیح داد آسیب‌پذیری جدی فقط سیستم عامل Windows IoT Core را مورد هدف قرار می‌دهد و بنابراین تمام دستگاه‌های مبتنی بر نسخه‌های مختلف این پلتفرم از جمله دستگاه‌های هوشمند، بردهای کنترلی، دستگاه‌های سرگرمی و … در معرض خطر قرار دارند.

البته گفته شده است که آسیب‌پذیری جدید نسخه Windows IoT Enterprise سیستم عامل مایکروسافت مخصوص اینترنت اشیا ار شامل نمی‌شود و نسخه پیشرفته‌تر این سیستم عامل در امان است. این نسخه پیشرفته در روبات‌های صنعتی، خطوط تولید کارخانه‌ای و فضاهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارشناس امنیتی توضیح داد مشکل جدید شناسایی شده به هکرها امکان می‌دهد تا از طریق قابلیت SYSTEM به دستگاه‌های مبتنی بر Windows IoT Core دستور دهند.

منبع: zdnet