سیستم‌های فروش فروشگاهی دوباره هدف حمله بدافزار قرار گرفت

سیستم‌های فروش فروشگاهی دوباره هدف حمله بدافزار قرار گرفت

همکاران سیستم- پژوهشگران یک شرکت روسی از کشف بدافزار جدیدی خبر می‌دهند که سیستم‌های فروش فروشگاهی را هدف قرار داده است.
به گزارش وب سایت itworld، پژوهشگران شرکت روسی گروپ آی بی‌ (Group-IB) بدافزار جدیدی به نام بلک پی او اس (BlackPOS) را کشف کرده‌اند که به گفته آن‌ها هم اکنون سیستم‌های فروش فروشگاهی بویژه در آمریکا را در معرض خطر قرار داده است. این در حالی است که چند روز پیش پژوهشگران شرکت امنیتی مک کافی نیز از کشف بدافزار جدیدی به نام وی اسکیمر خبر داده بودند که سیستم‌های فروش فروشگاهی را هدف گرفته بود.
به گفته پژوهشگران روسی، بدافزار بلک پی او اس رایانه‌های تحت ویندوزی را هدف قرار داده است که بخشی از یک سیستم فروش فروشگاهی هستند و دستگاه‌های کارتخوان به آن‌ها متصل شده است. این بدافزار نیز مانند وی اسکیمر که چند روز پیش کشف شد، اطلاعات مربوط به کارت‌های اعتباری را که بر روی نوار معناطیسی آن‌ها ذخیره می‌شود، به سرقت می‌برد.
بر اساس این گزارش، بدافزار جدید از بسیاری جهات شبیه وی اسکیمر عمل می‌کند، اما در عین حال تفاوت‌هایی نیز با آن دارد. مهم‌ترین تفاوت آن‌ها در این است که بلک پی او اس نمی‌تواند همانند وی اسکیمر به صورت آفلاین به جمع آوری و فشرده سازی اطلاعات کمک کند. این بدافزار فقط قادر است اطلاعات جمع آوری شده خود را از طریق پروتکل اف تی پی به سرور مرکزی خود ارسال کند.
پژوهشگران این شرکت روسی به صاحبان سیستم‌های فروش فروشگاهی توصیه کرده‌اند ارتباط این سیستم‌ها به اینترنت را فقط به مجموعه‌ای از آی پی آدرس‌های امن و مطمئن محدود کنند و از نصب بسته‌ها و وصله‌های امنیتی نرم افزارهای نصب شده بر روی این سیستم‌ها اطمینان حاصل کنند.