سیاست جدیدِ لینکدین خشم عرضه‏‌کنندگان راهکارهای CRM را برانگیخت

سیاست جدیدِ لینکدین خشم عرضه‏‌کنندگان راهکارهای CRM را برانگیخت

همکاران سیستم- شرکت لینکدین که صاحب بزرگ‌ترین شبکه‏ اجتماعی ویژه متخصصین و کسب و کار‌ها است اخیراً با تغییر سیاست‏‌های مربوط به رابط برنامه‌‏نویسی کاربردی خود خشم عرضه‌‏کنندگان راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) را برانگیخته است.
به گزارش وب‏‌سایت zdnet، شرکت لینکدین در ماه آگوست گذشته سیاست‏‌های مربوط به رابط برنامه‌‏نویسی کاربردی خود را تغییر داد و اعلام کرد فقط در صورتی خدمات خود را با نرم‏‌افزارهای ویژه استخدام، بازاریابی و فروش یکپارچه می‌‏کند که این نرم‌‏افزار‌ها توسط شرکای لینکدین عرضه شده باشد. این سیاست خشم برخی از عرضه‌‏کنندگان راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری را در پی داشته است، چرا که لینکدین در این زمینه فقط با شرکت‌‏های مایکروسافت و سیلزفورس دات‏کام وارد شراکت شده است.
تغییر سیاست‏‌های لینکدین باعث شده است برخی از عرضه‌‏کنندگان راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری اعلام کنند از این پس محصولاتشان را با این شبکه اجتماعی یکپارچه نخواهند کرد. شرکت زوهو (Zoho)، یکی از عرضه‏‌کنندگان مطرح این راهکار‌ها از جمله شرکت‏‌هایی است که چنین تصمیمی گرفته است. زوهو در بیانیه‏‌ای اعلام کرده است در ماه گذشته تلاش کرده است مدیران لینکدین را متقاعد کند تا اجازه دهند محصولات خود را همچنان از طریق این شبکه اجتماعی عرضه کند، اما موفق نشده است.
شرکت‏‌هایی مثل نات‏شل (Nutshell) و کپسول (Capsule) نیز از جمله دیگر عرضه‏‌کنندگان راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری هستند که تصمیم به خروج از لینکدین گرفته‏‌اند. تحلیل‏گران معتقدند خروج این شرکت‏‌ها اهمیت چندانی برای لینکدین نخواهد داشت. به گفته آن‌ها سود لینکدین در این است که داده‌‏های موجود در شبکه اجتماعی خود را در اختیار دیگران قرار ندهد و خود از آن بهره‌‏برداری کند.