سَپ با خرید شرکت آریبا جای پای خود در بازار پردازش ابری را محکم می‌کند

همکاران سیستم- شرکت آلمانی SAP یکی از شرکت‌های مطرح در زمینه طراحی و عرضه راهکارهای تجارت الکترونیک به نام آریبا را خریداری کرده است. این خرید که برای SAP حدود 4.3 میلیارد دلار هزینه دربر داشته است، می‌تواند حضور این شرکت در بازار نرم‌افزارها و راهکارهای مبتنی بر پردازش ابری را تقویت کند.

به گزارش وب سایت itworld، شرکت آریبا در زمینه تجارت الکترونیک و تبادلات بین کسب و کارهای مختلف به طراحی و تولید راهکارهای نرم افزاری مشغول است و خرید آن می‌تواند جای پای شرکت SAP در بازار فناوری‌های پردازش ابری را تثبیت کند. SAP پیش از این نیز 3.4 میلیارد دلار از سرمایه خود را صرف خرید شرکت SuccessFactors، تامین‌کننده نرم‌افزارهای مدیریت منابع انسانی کرده بود.

براساس این گزارش قرار است پرونده این معامله در سه ماهه سوم سال جاری خاتمه یابد، اما تعیین زمان دقیق آن به طی مراحل قانونی اخذ مجوز و نظر سهامداران آریبا بستگی دارد. شرکت آریبا در سال 2011 بیش از 444 میلیون دلار درآمد داشته است. 2600 نفر در سراسر جهان در استخدام این شرکت قرار دارند. آریبا در بازار 319 میلیارد دلاری راهکارهای تراکنش تجاری، هوشمندی تجاری و غیره در میان 730 هزار شرکت فعال توانسته سهم قابل توجهی از این درآمدها را از آن خود کند.

موسسه پژوهشی گارتنر نیز چندی پیش گزارش داده بود که شرکت آریبا سال گذشته میلادی در صنعت نرم‌افزارهای مدیریت زنجیره تامین منابع بیشترین رشد درآمدی در سراسر جهان را داشته است. درآمدهای آریبا از این بازار در سال 2011 در مقایسه با سال قبل از آن 46.5 درصد افزایش داشته است.

شرکت SAP قصد دارد پس از کامل شدن فرایند خرید تمام توان و سرمایه تامین‌کنندگان فناوری‌های پردازش ابری خود را زیر نظر شرکت آریبا درهم ادغام و از آن‌ها به عنوان یکی از زیرشاخه‌های مستقل خود استفاده کند.