سونی در جستجوی بازارهای تازه

سونی در جستجوی بازارهای تازه

همکاران سیستم- شرکت ژاپنی سونی که در صنعت تلویزیون سازی با ضرر و زیان هنگفتی مواجه شده به این نتیجه رسیده است که دیگر نمی‌تواند به عنوان یک شرکت تک محصولی به بقای خود ادامه دهد. این شرکت اخیراً از رویکرد جدیدی خبر داده که آن را «راهبرد صفحه نمایش‌های چهارگانه» نامیده است. شرکت سونی بر اساس این راهبرد، مواد مورد نیاز ساخت گوشی‌های هوشمند، لپ تاپ، رایانه لوحی و تلویزیون را فراهم خواهد کرد.

در راستای این رویکرد جدید، سونی اعلام کرد کل سهام خود در شرکت ال سی دی (LCD) را به قیمت ۹۳۴ میلیون دلار به شرکت سامسونگ واگذار خواهد کرد. سونی تا قبل از این حدود ۵۰ درصد از سهام شرکت کره‌ای ال سی دی را در اختیار داشت.

ال سی دی یکی از مهم‌ترین شرکت‌های سازنده صفحه نمایش است که بخش اعظم محصولات مورد نیاز سونی در این زمینه را فراهم می‌کرد. بنا بر گزارش‌ها، این قرارداد جدید به شرکت سونی اجازه می‌دهد صفحه نمایش‌های مورد نیاز خود را از این پس از شرکت سامسونگ بخرد، بدون اینکه هیچ گونه مسئولیتی در این شرکت داشته باشد و یا بخواهد هزینه ساخت این محصولات را بپردازد.

این معامله در شرایطی انجام شده است که سونی در نوامبر پیش بینی کرده بود که در سال مالی ۲۰۱۱ بیش از یک میلیارد دلار ضرر کند. این شرکت تلاش زیادی کرده بود تا در صنعت تولید تلویزیون از رقبای خود مثل سامسونگ و ویزیو عقب نماند، ولی تلاش‌هایش بی‌نتیجه بوده است. هرچند مدیران شرکت هنوز به آینده امیدوارند و گفته‌اند خط تولید تلویزیون را‌‌ رها نخواهند کرد. ظاهراً آن‌ها تصمیم گرفته‌اند با فروش برخی از واحد‌ها و زیرمجموعه‌های خود هزینه‌های شرکت را کاهش دهند و سودآوری محصولات خود را افزایش دهند.

این شرکت در ماه اکتبر نیز اعلام کرده بود ۵۰ درصد شرکت سونی اریکسون در صنعت گوشی‌های همراه را خریده و قصد دارد خط تولید گوشی‌های خود را ارتقا ببخشد.

computerworld