سهم ویندوز ۸ از بازار رایانه‌ها افزایش یافت

سهم ویندوز ۸ از بازار رایانه‌ها افزایش یافت

همکاران سیستم- برآوردهای جدید نشان می‌دهد جایگاه ویندوز ۸ در بازار سیستم‌های عامل اندکی ارتقا یافته است.

به گزارش وب‌سایت theinquirer، شرکت نت اپلیکیشن (Net Applications) در آخرین برآورد ماهیانه خود اعلام کرده است سهم ویندوز ۸ مایکروسافت از بازار سیستم‌های عامل به ۱۳.۳۷ درصد رسیده است که از این میان ۶.۲۸ درصد سهم ویندوز ۸ و ۷.۰۹ درصد نیز سهم ویندوز ۸.۱ است. این برآوردها نشان می‌دهد سهم ویندوز ۸ در مجموع ۰.۸۹ درصد افزایش یافته است. سهم ویندوز ۷ نیز که در شش ماه گذشته در حال افزایش بوده است به ۵۱.۲۱ درصد رسیده است که این رقم نشان‌دهنده اُفت ۰.۰۱ درصدی جایگاه این نسخه از سیستم عامل ویندوز است. ویندوز ایکس پی نیز که چند ماهی است مایکروسافت از آن پشتیبانی نمی‌کند شدیدترین افت را داشته است. سهم این سیستم عامل با ۰.۹۳ درصد کاهش به ۲۳.۳۹ درصد رسیده است.

بر اساس این گزارش، سهم سیستم‌های عامل مک نیز تا حدی افزایش یافته است. نسخه ۱۰.۹ سیستم عامل Mac OS X با ۰.۱۷ درصد افزایش به ۴.۲۹ درصد رسیده است. علت افزایش سهم این نسخه از سیستم عامل مک این است که به‌روزکردن سیستم عامل اپل به آسانی انجام می‌شود. در این میان سهم سیستم عامل لینوکس نیز با ۰.۰۱ درصد کاهش در همان رقم ۱.۶۷ درصد ثابت مانده است.

شرکت نت‌اپلیکیشن این برآوردها را با تجزیه و تحلیل آمار رایانه‌های متصل به اینترنت انجام می‌دهد. به عبارت دیگر این شرکت سهم نسخه‌های مختلف سیستم‌های عامل را از رایانه‌های متصل به اینترنت مشخص می‌کند.