سهم درآمدهای مایکروسافت از فناوری‏‌های پردازش ابری در حال افزایش است

سهم درآمدهای مایکروسافت از فناوری‏‌های پردازش ابری در حال افزایش است

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت اعلام کرده است در سه ماهه سوم سال مالی خود درآمد خود را به بیش از ۲۱ میلیارد دلار افزایش داده است.
به گزارش وب‏سایت theinquirer، شرکت مایکروسافت درآمد سه ماهه سوم سال مالی خود را ۲۱.۷ میلیارد دلار اعلام کرده است. نکته حائز اهمیت در درآمد مایکروسافت در دوره سه ماهه منتهی به ۲۱ مارس این است که سهم درآمدهای این شرکت از بازار فناوری پردازش ابری در حال افزایش است و در مقابل سهم این شرکت از بازار محصولات ویندوز در حال کاهش است.
درآمد مایکروسافت از محل عرضه خدمات پردازش ابری تجاری در این دوره ۱۰۶ درصد رشد داشته است. محصولات و خدمات پردازش ابری این شرکت مثل راهکار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، پایگاه آزور و آفیس ۳۶۵ در این دوره ۶.۴ میلیارد دلار درآمد نصیب این غول نرم‌‏افزاری کرده است. درآمد این شرکت از محل عرضه محصولات و خدمات سرورها نیز رشد قابل توجهی داشته است.
این گزارش نشان می‏‌دهد درآمد حاصل از محل فروش محصولات و خدمات آفیس این شرکت دو درصد کاهش داشته است که یکی از دلایل مهم آن افزایش مهاجرت کاربران به محیط آفیس ۳۶۵ بوده است. درآمدهای حاصل از فروش انبوه سیستم عامل ویندوز نیز حدود دو درصد کاهش یافته است. فروش انبوه نسخه Pro ویندوز به شرکت‏‌های سازنده تجهیزات ویندوزی حدود ۱۹ درصد و فروش نسخه غیر Pro به آنها ۲۶ درصد کاهش داشته است. اتمام عمر ویندوز ایکس پی و عدم عرضه ویندوز ۱۰ نیز از جمله مهم‌ترین دلایل افت درآمدی مایکروسافت در این بخش اعلام شده است.
مایکروسافت در گزارش خود همچنین اعلام کرده است درآمد حاصل از محل فروش دستگاه‏‌های بازی ایکس باکس نیز در این دوره ۳۰ رشد داشته است. درآمدهای تبلیغاتی مایکروسافت در این دوره نیز با رشدی ۲۱ درصدی افزایش یافته است.
تحلیل‏گران معتقدند این آمار و ارقام حکایت از آن دارد که شرکت مایکروسافت در حال پشت سر گذاشتن یک دگردیسی تمام عیار است.