سهم جستجوگرهای دسکتاپی از درآمدهای تبلیغاتی در حال کاهش است

سهم جستجوگرهای دسکتاپی از درآمدهای تبلیغاتی در حال کاهش است

همکاران سیستم- برآوردهای یک شرکت پژوهشی نشان می‌‏دهد صاحبان تبلیغات و آگهی‏‌دهندگان رفته ‏رفته پول کمتری در بخش جستجوگرهای دسکتاپی هزینه می‌‏کنند و بیشتر به به سمت جستجوگرهای تحت ابزارهای همراه متمایل می‌‏شوند.
به گزارش وب‏‌سایت شرکت‌ ای مارکتر (eMarketer)، امسال هزینه‏‌کرد آگهی‏‌دهندگان در بخش جستجوگرهای دسکتاپی امسال در آمریکا ۴. ۱ میلیارد دلار کاهش می‌‏یابد و این رقم معادل کاهش ۴. ۹ درصدی این هزینه‏‌کرد‌ها در مقایسه با سال ۲۰۱۳ است. این در حالی است که هزینه‏‌کرد‌ها در بخش جستجوگرهای همراه رشدی ۸۲ درصدی خواهد داشت.
یافته‌‏های این شرکت نشان می‌‏دهد انتشار تبلیغات بر روی جستجوگرهای دسکتاپی همچنان سودآور‌تر از تبلیغاتی است که بر روی جستجوگرهای همراه به نمایش درمی‌‏آید. با این همه، افزایش استفاده از گوشی‌‏های هوشمند و تبلت‏ باعث می‌‏شود این روند رفته رفته شکل معکوسی به خود بگیرد. پیش‌‏بینی می‌‏شود امسال هزینه‏‌کرد‌ها در بخش جستجوگرهای دسکتاپی به ۱۳ میلیارد دلار برسد. این رقم برای بخش جستجوگرهای همراه ۹ میلیارد دلار پیش‌‏بینی شده است.
بر اساس این گزارش، امسال هزینه‏‌کرد کلی آگهی‌‏دهندگان در در محیط‏‌های دسکتاپی در مجموع به ۳۹. ۳۲ میلیارد دلار خواهد رسید که این رقم ۴. ۲ درصد کمتر از ۱۹. ۳۳ میلیارد دلاری است که سال گذشته صرف این نوع آگهی‏‌ها شده است. آگهی‏‌هایی که بر روی جستجوگرهای دسکتاپی رایانه‏‌های شخصی و لپ‏ تاپ، فایل ویدئویی و سایر صفحات اینترنتی منتشر می‌‏شود در این دسته قرار می‌‏گیرد.
یافته‏‌های این شرکت نشان می‌‏دهد گوگل نقش قابل توجهی در کاهش درآمدهای حاصل از تبلیغات بر روی جستجوگرهای دسکتاپی دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۳ حدود ۴. ۷۶ درصد از درآمدهای تبلیغاتی خود را از آگهی‏های دسکتاپی به دست آورده است. پیش‏بینی می‌‏شود سهم این نوع از تبلیغات از درآمد گوگل امسال به ۳. ۶۶ درصد کاهش یابد. در همین حال، پیش‌‏بینی می‌‏شود درآمد گوگل از محل انتشار آگهی‏‌ها بر روی ابزارهای همراه به ۷۶. ۱ میلیارد دلار برسد که این رقم تقریباً معادل یک سوم از کل درآمد گوگل از جستجوگر خویش است.