سهل‌انگاری عمومی سازمان‌ها برای تقویت امنیت موبایلی

همکاران سیستم – بر اساس «گزارش شاخص امنیت موبایلی» از سوی شرکت مخابراتی ورایزن، سازمان‌ها با گستره‌های مختلف فعالیت در زمینه امنیت موبایلی، عدم استفاده از سیستم‌های مدیریت دستگاه‌های الکترونیکی همراه، برنامه‌های ضدویروس، برنامه‌های ضدبدافزار و به صورت حملات سایبری سهل‌انگاری می‌کنند.

گزارش جدید بر پایه نظرسنجی صورت گرفته روی مدیران 700 شرکت در اندازه‌های مختلف تنظیم شد و تمامی این شرکت‌ها میزبان نوعی اختلال امنیتی در بخش داده‌ها بودند و البته مهم‌ترین مشکل برای همه آنها بی‌توجهی به امنیت موبایلی بود. لازم به ذکر است در این بررسی شرکت‌های IBM MaaS360، MobileIron، Wandera و Lookout برای جمع‌آوری اطلاعات حضور داشتند.

«مَت مونتگومری» مدیر مرکز راهکارهای سازمانی شرکت ورایزن گفت: «خطرات امنیت موبایلی از سال گذشته به بعد افزایش یافته است. در حالی که ما گام‌های بیشتری به سمت دستگاه‌های موبایلی برمی‌داریم، به صورت همزمان مشاهده می‌کنیم سیستم‌های امنیتی که در لپ‌تاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌دادیم در این ابزارهای همراه استفاده نمی‌شوند».

بر این اساس ابزارهای سازمانی از جمله فایروال‌ها، شبکه‌های اختصاصی مجازی و سیستم‌های رمزگذاری داده نتوانسته‌اند به صورت گسترده در دستگاه‌های موبایلی مورد استفاده قرار گیرند.

در حالی که اجرای سیاست‌های «استفاده از دستگاه‌های موبایلی شخصی» مشکلات امنیتی را در عرصه دستگاه‌های الکترونیکی همراه به وجود آورده است، سازمان‌ها به اندازه‌ای که برای تقویت امنیت لپ‌تاپ‌ها، دسکتاپ‌ها و شبکه‌های کاربردی خود تمرکز داشتند در این زمینه دقت ندارند تا جلوی انتشار بدافزارها، باج‌افزارها، سرقت‌های اینترنتی و عواملی از این دست را بگیرند.

مونتگومری در این زمینه توضیح داد: «نظم و دیسیپلین مورد نظر برای تقویت امنیت موبایلی مشاهده نمی‌شود».

بر اساس گزارش منتشر شده یک‌سوم مدیران سازمانی اعلام کردند تطبیق با دستگاه‌های موبایلی در جریان فعالیت‌های کاری خود را پذیرفته‌اند و در این میان بسیاری از آنها با حوادث جدی و ضربه‌های مالی به واسطه عملیات‌های هکری مواجه شدند.

منبع: zdnet