سرمایه گذاری سی میلیون پوندی دولت بریتانیا برای پردازش داده‌های کلان

همکاران سیستم- دولت بریتانیا قصد دارد بودجه‌ای سی میلیون پوندی را صرف طراحی نرم افزارهای مورد نیاز ابررایانه‌ها کند تا از این طریق بتواند بر برخی مشکلات و چالش‌های مربوط به داده‌های کلان فائق آید.
به گزارش وب سایت zdnet، دولت بریتانیا می‌کوشد با صرف سی میلیون دلار، نرم افزاری برای مدیریت و پردازش داده‌های کلانی همانند آنچه در آزمایشات علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، طراحی کند. شورای تسهیلات علم و فناوری (STFC) که یکی از سازمان‌های پژوهشی زیرمجموعه وزارت تجارت، نوآوری و مهارت‌های بریتانیا است، قصد دارد با تخصیص این بودجه نرم افزار‌ها و فناوری‌هایی را برای پردازش داده‌های کلان توسعه دهد که هم از نظر میزان مصرف انرژی به صرفه هستند و هم قادرند مجموعه‌های وسیع و گسترده‌ای از داده‌های کلانی را که در آزمایشات علمی تولید می‌شوند را پردازش و مدیریت کنند.
بر اساس این گزارش، شورای تسهیلات علم و فناوری بریتانیا ۱۹ میلیون دلار از این بودجه را در اختیار مرکز هارت تری لابراتوار دیرزبوری (Daresbury) قرار داده است تا برای ابررایانه بلوژن کیو (BlueGene/Q) ساخت آی بی ‌ام نرم افزار ویژه‌ای طراحی کند. این لابراتوار قصد دارد به کمک این بودجه نرم افزار‌ها و سخت افزارهایی طراحی کند که عملیات پردازشی بالا را با صرف انرژی کمتری انجام می‌دهند. این لابراتوار همچنین می‌کوشد با مطالعه معماری ابررایانه‌ها راهکاری برای کاهش انرژی مصرفی آن‌ها بیابد.
این سازمان پژوهشی ۱۱ میلیون دلار را نیز صرف طراحی و ساخت نرم افزاری برای پردازش داده‌های به دست آمده از بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان به نام اسکا (SKA) کرده است. پیش‌بینی می‌شود این تلسکوپ از سال ۲۰۲۴ میلادی قابل استفاده باشد.
گفتنی است شرکت آی بی ‌ام نیز بودجه مشابهی (4. 27 میلیون پوند) را به توسعه فناوری‌های پردازشی جدیدی اختصاص داده است که دانشمندان و محققان به کمک آن می‌توانند دو اگزابایت داده‌ای را که توسط این تلسکوپ در هر روز تولید می‌شود، مدیریت کنند.