سرمایه‏‌گذاری یک میلیارد دلاری آی‌‏بی‌‏ام برای وارد کردن واتسون به دنیای کسب و کار‌ها

سرمایه‏‌گذاری یک میلیارد دلاری آی‌‏بی‌‏ام برای وارد کردن واتسون به دنیای کسب و کار‌ها

همکاران سیستم- شرکت آی‌بی‌ام شعبه جدیدی تاسیس کرده است و قصد دارد از طریق امکان استفاده از ابررایانه، واتسون خود را در اختیار کسب و کارهای تجاری قرار دهد.
به گزارش وب‏‌سایت pcworld، شرکت آی‌بی‌ام اخیراً شعبه جدیدی به زیرمجموعه خود افزوده است که «گروه تجاری واتسون» نام دارد. این شرکت یک میلیارد دلار از سرمایه خود را نیز به این گروه اختصاص داده است. گروه تجاری واتسون قصد دارد نرم‏‌افزار‌ها و اپلیکیشن‏‌هایی را طراحی کند تا کسب و کارهای تجاری به کمک آن‌ها بتوانند از خدمات هوشمند ابررایانه واتسون استفاده کنند. این شرکت اعلام کرده است ۱۰۰ میلیون دلار از بودجه یک میلیارد دلاری این شعبه جدید را صرف حمایت از شرکت‏‌های نوپایی خواهد کرد که نرم‏‌افزار‌ها و برنامه‏‌های کاربردی مورد نیاز برای این کار را توسعه دهند.
آی‌بی‌ام قصد دارد استفاده از ابر رایانه خود را به کمک فناوری‏‌های پردازش ابری برای کسب و کارهای علاقمند امکان‏‌پذیر کند. میشل رودین که تا این اواخر معاون ارشد گروه راهکارهای نرم‌‏افزاری آی‌بی‌ام بود از این پس مدیریت گروه تجاری واتسون را برعهده خواهد گرفت. همچنین قرار است حدود دو هزار نفر از کارکنان متخصص آی‌بی‌ام در این شعبه جدیدالتاسیس مشغول به کار شوند.
واتسون نام یکی از ابر رایانه‌‏های شرکت آی‌بی‌ام است که ابتدا در قالب یک طرح پژوهشی بوجود آمد. هدف از این طرح پژوهشی طراحی رایانه‌‏ای بود که بتواند در یک مسابقه تلویزیونی شرکت کند و با انسان‏‌ها مسابقه دهد. این برنامه قادر است پرسش‌‏هایی را که به زبان و گرامر طبیعی انسان‏‌ها پرسیده می‌‏شود، پاسخ دهد. عملیات انجام شده توسط واتسون به «پردازش‌شناختی» معروف است، چرا که از ساز و کاری شبیه به ساز و کار مغز انسان استفاده می‌‏کند.
این ابر رایانه سال ۲۰۱۱ در یک مسابقه تلویزیونی به نام Jeopardy در آمریکا شرکت کرد و برنده شد. آی‌بی‌ام از آن پس تلاش می‌‏کند این ابر رایانه را به یکی از محصولات تجاری خود تبدیل و از آن کسب درآمد کند. هم‌اکنون شرکت‏ رسانه‏‌ای نیلسن و رویال بانک کانادا از جمله شرکت‏‌هایی هستند که از خدمات واتسون استفاده کنند.
این شرکت همچنین پلت فرمی به نام واتسون اکوسیستم را طراحی کرده است که شرکت‏‌های طرف ثالث به کمک آن می‌‏توانند نرم‌‏افزارهای هوشمند مورد نیاز خود را طراحی کنند.