سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا در صنعت داده‌های کلان

سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا در صنعت داده‌های کلان

همکاران سیستم- اتحادیه اروپا قصد دارد طی یک برنامه پنج ساله ۲.۵ میلیارد یورو در حوزه فناوری داده‌های کلان (Big Data) سرمایه‌گذاری کند.به گزارش وب‌سایت pcworld، اتحادیه اروپا قصد دارد با تشکیل یک کنسرسیوم ویژه حدود ۲.۵ میلیارد دلار در صنعت فناوری داده‌های کلان سرمایه‌گذاری کند. در این سرمایه‌گذاری که به صورت پنج ساله انجام خواهد شد شرکت‌هایی مثل آتوس (Atos)، آی بی ام، نوکیا سولوشن (Nokia Solutions and Networks)، سپ، زیمنس و اورانج (Orange) از ژانویه ۲۰۱۵ به بعد در حوزه فناوری داده‌های کلان با اتحادیه اروپا همکاری خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، شرکت‌های مذکور از طریق این همکاری خواهند کوشید فناوری داده‌های کلان را وارد صنعت انرژی، صنایع تولیدی و صنعت خدمات بهداشتی و سلامت کنند و خدماتی از قبیل خدمات پزشکی شخصی، تدارکات غذایی و خدمات تحلیلی و پیش‌بینی‌کننده عرضه کنند. تولید محصولات کشاورزی و سرعت بخشیدن به فرایند تشخیص بیماری‌های مغزی نیز از جمله دیگر نتایجی است که انتظار می‌رود از طریق این سرمایه‌گذاری به دست آید.

نیلی کروئس، معاون کمیسیون اروپا در یک نشست خبری در بروکسل درباره این سرمایه‌گذاری گفته است: این سرمایه‌گذاری صنعت داده‌های کلان در اروپا را شکوفا خواهد کرد. اروپا در این حوزه عقب مانده است. هم‌اکنون هر شرکتی در که در حوزه فناوری داده‌های کلان فعالیت می‌کند آمریکایی است و هیچ شرکت اروپایی در این زمینه فعال نیست. این روند باید تغییر کند و بدین دلیل است که ما قصد داریم از بودجه‌های عمومی برای این منظور استفاده کنیم.

به گفته وی، شرکت‌های اروپایی قرار است به کمک این بودجه بتوانند ۱.۷ میلیون گیگابایت داده را که در هر دقیقه در جهان تولید می‌شود، پردازش کنند. این داده‌ها که عمدتاً شامل اطلاعات جوّی، تصاویر ماهواره‌ای، تصاویر و ویدئوهای دیجیتال، اطلاعات مربوط به حمل و نقل و سیگنال‌های جی پی است، قرار است مورد استفاده شرکت‌های اروپایی قرار گیرد.