سرقت 400 میلیون دلار ارز دیجیتال توسط هکرهای کره شمالی

شرکت Cainalysis متخصص تحلیل بلاکچین در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد هکرهای کره شمالی در سال 2021 میلادی با انجام دست‌کم 7 حمله سایبری موفق شدند در مجموع معادل 400 میلیون دلار ارز دیجیتالی را سرقت کنند که بیشتر آنها در قالب Ether یا ETH بودند و مقدار کمی از آنها را بیت‌کوین تشکیل می‌داد.

سال 2021 میلادی برای هکرهای نظامی کره شمالی رکورد تازه برجا گذاشت و در این میان بدنام‌ترین گروه هکری این کشور با نام Lazarus شناخته شد.

این گروه هکری عامل حملات مخرب گسترده سال 2014 میلادی به شرکت «سونی پیکچرز اینترتینمنت»، انتشار بدافزار WannaCry در سال 2017، حمله به چندین بانک از طری سیستم بانکداری SWIFT، و حمله به چندین صرافی ارز دیجیتال بوده است.

گروه هکری مذکور که با نام APT 38 هم شناخته می‌شود روی سرقت‌ ارزهای دیجیتال به عنوان ابزار اصلی برای افزایش درآمد کره شمالی و دور زدن تحریم‌های اقتصادی آمریکا و سازمان ملل متحد تمرکز ویژه دارد.

گروهی از کارشناسان سازمان ملل در سال 2018 میلادی به این نتیجه رسیدند که هک‌های ارز دیجیتال به طور قابل ملاحظه به برنامه‌های موشکی بالستیک کره شمالی کمک می‌کند.

در گزارش مرکز Chainalysis گفته شد: «از سال 2020 تا سال 2021 میلادی تعداد هک‌های مرتبط با کره شمالی از 4 به 7 مورد افزایش یافت و ارزش مالی استخراج شده از این عملیات‌های هکری 40 درصد بیشتر شد».

منبع: zdnet