سرقت رمز عبور از طریق ضبط حرارت انگشتان روی کیبورد

همکاران سیستم- محققان از شناسایی حملات سایبری جدیدی خبر دادند که می‌تواند ردپای حرارتی روی صفحه‌کلید را ذخیره کند و از این طریق اطلاعات اعتباری کاربران را به سرقت ببرد.
به گزارش وب‌سایت zdnet، به گفته «تایلر کازمارِک»، «ارکان اوزترک» و «جین تسودیک» از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، فعالیت هکری جدید که «ترماناتور» نامگذاری شده است می‌تواند با ردیابی میزان حرارت باقیمانده از انگشتان کار بروی صفحه‌کلید، رمز عبور را شناسایی و سرقت کند.
دکتر تسودیک در این خصوص گفت: «این یک حمله جدید است که به افراد امکان می‌دهد با دوربین‌های میان رده حرارتی میزان فشار انگشت روی صفحه‌کلید معمولی را شناسایی کنند. این اتفاق تا یک دقیقه پس از آن‌که کاربر هر کلید را فشار دهد هم امکان‌پذیر است.»


او همچنین توضیح داد اگر شما رمز عبور خود را تایپ کنید و سپس چند قدم از آن مکان دور شوید، فرد دیگر می‌تواند از اتفاقاتی که شما با صفحه کلید انجام دادید داده‌های فراوان به دست آورد.
ممکن است شما فکر کنید که بهتر است برای وارد کردن رمز عبور از صفحه کلید سخت‌افزاری استفاده نکنید. ولی این نوع جدید حمله سایبری امکان شناسایی رمز عبور از طریق انواع مختلف لوازم جانبی رایانه را فراهم می‌کند.
این انرژی‌های شناسایی شده از ردپای دیجیتالی افراد که برمبنای کلیدهای فشار داده شده توسط آنها برجا می‌ماند، قادر است برای جمع‌آوری و شکل دهی یک کلد به کار گرفته شود تا در نهایت پسورد، کد PIN یا دیگر اطلاعات مهم فرد شناسایی شود.