سایمانتک: کارکنان به فکر محافظت از داده‌های کسب و کار خود نیستند

سایمانتک: کارکنان به فکر محافظت از داده‌های کسب و کار خود نیستند

همکاران سیستم- برآورد‌ها و مطالعات شرکت سایمانتک نشان می‌دهد بخش زیادی از کارکنان کسب و کار‌ها چندان به فکر محافظت از داده‌ها و اطلاعات شرکت یا سازمان خود نیستند.
به گزارش وب سایت zdnet، شرکت سایمانتک، یکی از عرضه کنندگان راهکارهای امنیت آی تی با مطالعه‌ای که در بین برخی کسب و کار‌ها در سراسر جهان انجام داده، دریافته است که بخش قابل توجهی از کارکنان این کسب و کار‌ها مراقبت لازم را برای محافظت از داده‌های شرکت یا سازمان خود به عمل نمی‌آورند. سایمانتک دریافته است ۵۰ درصد از کارکنانی که در یک سال گذشته محل کار خود را ترک کرده و یا آن را از دست داده‌اند، همچنان به داده‌های مهم شرکتی دسترسی دارند و ۴۰ درصد آنان نیز تصمیم دارند از این اطلاعات در کار جدید خود استفاده کنند.
یکی دیگر از یافته‌های مطالعه سایمانتک این است که ۵۶ درصد از کارکنانی که در این پیمایش شرکت کرده‌اند، گفته‌اند استفاده از داده‌ها و اسرار تجاری شرکت‌های رقیب خود را فعالیت مجرمانه و نادرستی نمی‌دانند. ۴۴ درصد از کارکنان شرکت کننده در این مطالعه نیز بر این اعتقاد بوده‌اند که توسعه دهندگان نرم افزاری که کارشان توسعه کدهای منبع برای یک شرکت است، تا حد زیادی مالک کار و ابتکار خود هستند. ۴۲ درصد از آن‌ها نیز گفته‌اند استفاده مجدد از این کدهای منبع را برای شرکت‌های دیگر مجاز می‌شمارند و برای این کار نیازی به اجازه گرفتن نیز نمی‌بینند.
پژوهشگران سایمانتک گفته‌اند عدم آگاهی یکی از مهم‌ترین دلایل این مشکلات است. مثلاً آن‌ها دریافته‌اند که ۶۲ درصد از کارکنان انتقال داده‌ها و اسناد شرکتی را به رایانه‌های شخصی خود کاری مجاز و قابل قبول می‌دانند. بخش زیادی از این افراد نیز عمدتاً برای حذف داده‌ها و اطلاعات شرکتی از روی رایانه‌ها و ابزارهای شخصی خود اقدامی نمی‌کنند، چون فکر می‌کنند این کار ضرورتی ندارد.
سایمانتک به صاحبان کسب و کارهای تجاری توصیه کرده است برای محافظت از داده‌ها و اطلاعات مهم خود سیاست‌های امنیتی ویژه‌ای اتخاذ کنند، مثلاً آی پی رایانه‌های خود را کنترل کنند و یا کارکنان خود را به امضای قراردادهای عدم افشا ملزم کنند.
گفتنی است شرکت سایمانتک این مطالعه را در بین ۳ هزار و ۳۱۷ نفر از کارکنان چندین کسب و کار در کشورهای آمریکا، چین، برزیل، فرانسه، بریتانیا و کره جنوبی انجام داده است.