سامسونگ از دنیای تولید گوشی‌های هوشمند خداحافظی می‌کند?

سامسونگ از دنیای تولید گوشی‌های هوشمند خداحافظی می‌کند?

همکاران سیستم – امسال سال پررونقی برای سامسونگ بود چرا که این شرکت پس از هفت فصل پیاپی افت درآمد، توانست نمودار درآمدهای خود را صعودی کند.
با این حال یک تحلیلگر کره‌ای معتقد است که سامسونگ تا پنج سال آینده از بازار گوشی‌های هوشمند خارج خواهد شد.

به گزارش وبسایت SamMobile، بن باجارین (Ben Bajarin) تحلیلگر کره‌ای و مدیر بخش تحقیقات اولیه شرکت Creative Strategies در دره سیلیکون، معتقد است سامسونگ توانایی رقابت در بازار شلوغ اسمارت‌فون‌ها را ندارد و تا پنج سال آینده فعالیت‌های خود در این حوزه را متوقف خواهد کرد. این مسئله اگر چه در وهله اول عجیب می‌نماید ولی آقای باجارین این پیش‌بینی خود را مستند به تئوری The Innovators Dilemma می‌داند.

این تئوری که در فارسی به «معضل نوآوران» ترجمه شده، قائل است که سازمان‌های بزرگ به خاطر این که همه چیز را به درستی انجام می‌دهند، سرانجام روزی شکست خواهند خورد!
این موضوع هنگامی رخ می‌دهد که یک تولیدکننده پیشرو و خوش‌نام، کالایی به وجود آورد که رقبایش همان محصول را با امکاناتی مشابه ولی با قیمت پایین‌تر تولید و روانه بازار کنند. این قضیه در مورد سامسونگ کاملاً مصداق دارد.

در واقع یکی از استدلال‌های اصلی این تحلیلگر مطرح، قیمت بالای گوشی‌های سامسونگ به نسبت رقبای آن است. برخی برندهای مشهور همچون سونی و بلک‌بری نیز برای احیای کسب و کار اسمارت‌فون‌های خود تلاش کرده‌اند که البته نتایج مطلوبی به دست نیاورده‌اند. از سوی دیگر سامسونگ در حوزه‌های بسیار متنوعی مشغول فعالیت و تولید است و این شرکت عظیم کره‌ای برای این که بتواند به حیاتش ادامه دهد، به تجارت موبایل خود وابسته نیست.

اگر چه در حال حاضر که سامسونگ یکی از بزرگترین و موفق‌ترین تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رود و به همین دلیل، پیش‌بینی‌های عجیب آقای باجارین شاید دور از ذهن و حتی خیال‌پردازانه تلقی شود، ولی نباید فراموش کنیم که شرکت نوکیا نیز وضعیتی مشابه را شاهد بوده است. به نظر می‌رسد طی چند روز آینده، ایده‌های این تحلیلگر کره‌ای با واکنش‌های گسترده و متفاوتی از سوی کارشناسان و فعالان بازار موبایل روبرو شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *