سال ۲۰۱۸، نقطه عطفی در فناوری یادگیری ماشینی

همکاران سیستم – طبق بررسی‌های صورت گرفته، سال جدید میلادی نقطه عطفی در تاریخ فناوری یادگیری ماشین (Machine Learning یا به اختصار ML) خواهد بود. به گزارش وب‌سایت ZDNet، مرکز تحقیقاتی دیلویت (Deloitte) معتقد استفاده تا پایان سال ۲۰۱۸، استفاده از فناوری یادگیری ماشین به دو برابر افزایش خواهد یافت.

مهمترین عامل این رشد خارق‌العاده، توسعه ریزتراشه‌های نیمه‌رسانا است که از یک سو باعث کاهش مصرف انرژی در اپلیکیشن‌ها می‌شود و از سوی دیگر ارتقاء سرعت و افزایش کارایی آنها را در پی دارد.

طبق پیش‌بینی‌های دیلویت تا پایان سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۵ درصد تمام تراشه‌های مورد استفاده در مراکز داده‌ای که برای سرعت بخشیدن به فناوری یادگیری ماشین به کار می‌رود، به طور کامل Programmable (برنامه‌پذیر) خواهد بود.

این مرکز تحقیقاتی مدعی است نوع جدید تراشه‌ها، استفاده از یادگیری ماشین را بسیار شتاب می‌بخشد. کارشناسان این مرکز همچنین معتقدند تعداد پروژه‌های پیلوت که در آن‌ها از این فناوری استفاده می‌شود، در سال ۲۰۲۰ نسبت به رقم فعلی آن در سال جاری دو برابر خواهد شد.

با وجود این پیش‌بینی‌های هیجان‌انگیز، Deloitte می‌گوید شرکت‌های کمی در حال حاضر از این فناوری‎ها استفاده می‌کنند. از جمله چالش‌های موجود بر سر راه می‌توان به این موارد اشاره کرد: نبود کارشناسان زبده، فقدان ابزار و چارچوب‌های مناسب و نیز دشواری به دست آوردن مقادیر انبوه داده که برای تکنیک‌های توسعه برخی مدل‌های یادگیری ماشین مورد نیاز است.