سال ۲۰۱۱ نقطه اوج اقبال به فناوری‌های رایانش ابری

سال ۲۰۱۱ نقطه اوج اقبال به فناوری‌های پردازش ابری

همکاران سیستم- شرکت ‌های رایانه‌ای و اینترنتی در سال ۲۰۱۱ سرمایه گذاری‌های کلانی را در صنعت فناوری پردازش ابری صورت دادند. با وجود اینکه فناوری‌های پردازش ابری هنوز در سطح جهان از نظر امنیتی با چالش‌های زیادی روبروست اما نگاهی به حجم سرمایه‌گذاری‌ها و معاملات غول‌های اینترنتی و رایانه‌ای در این صنعت نشان می‌دهد این فناوری‌ها در حال تبدیل شدن به یکی از اصلی‌ترین جریانات در دنیای آی تی است.

گوگل از جمله مهم‌ترین شرکت‌هایی بود که تلاش زیادی را در جهت توسعه فعالیت‌های خود در صنعت پردازش ابری به خرج داد. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این شرکت در سال ۲۰۱۱ ارائه خدمات مبتنی بر پردازش ابری در زمینه موسیقی بود که Google Music نام گرفت. کاربران می‌توانند از طریق این خدمات موسیقی‌های مورد علاقه خود را بخرند و از طریق گوگل پلاس آن‌ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

شرکت آمازون نیز خدمات مشابهی در زمینه موسیقی به کاربران خود ارائه داد. کاربران می‌توانند در فضای ۵ گیگابایتی که آمازون در اختیار آن‌ها قرار داده است، موسیقی‌های مورد علاقه خود را ذخیره کنند. این خدمات به Amazon Cloud Drive and Cloud Player معروف است. شرکت اپل هم در زمینه عقب نماند و خدمات مشابهی را عرضه کرد که به iCloud شهرت یافته است.

شرکت SAP نیز سرمایه گذاری بسیار کلانی در حوزه فناوری‌های پردازش ابری انجام داد و شرکت SuccessFactors را که یکی از بزرگ‌ترین فروشندگان نرم افزارهای مبتنی بر پردازش ابری است به قیمت 3.4 میلیارد دلار خرید. اوراکل، مهم‌ترین رقیب SAP نیز برای اینکه از قافله عقب نماند شرکت RightNow را به قیمت 1.5 میلیارد دلار خرید. این شرکت یکی از مهم‌ترین فروشنده‌های نرم افزارهای مدیریت روابط با مشتری (CRM) است که خدمات خود را بر پایه فناوری پردازش ابری ارائه می‌کند.

شرکت راک اسپیس نیز فناوری مدیریت سرور پردازش ابری CloudkicK را خرید. شرکت Jive Software نیز پلت فرم‌های مبتنی بر فناوری پردازش ابری می‌فروشد وارد بورس شد و عرضه اولیه سهام عمومی آن به قیمت ۱۶۱ میلیون دلار انجام شد. شرکت اپراندا نیز که یکی از فروشندگان چنین پلت فرم‌هایی است حدود ۱۰ میلیون دلار در این صنعت سرمایه گذاری کرد. شرکت اینتل نیز ۳۰ میلیون دلار را صرف پژوهش‌های مربوط به فناوری‌های پردازش ابری کرد.

هم اکنون فناوری‌های پردازش ابری یکی از روبه رشد‌ترین صنعت‌ها در دنیای فناوری اطلاعات است. چندی پیش موسسه پژوهشی فورستر پیش بینی کرد ارزش مالی صنعت پردازش ابری از 40.7 میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ به ۲۴۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.

itworld