سال گذشته 13 میلیارد ایمیل مخرب به کاربران جهان ارسال شد

مایکروسافت امروز یکی از گزارش‌های سالانه خود را با عنوان «گزارش دفاعی دیجیتالی» منتشر کرد و در آن به مباحث امنیت سایبری طی یک سال گذشته پرداخت. این گزارش نشان داد بازیگران عرصه تهدید سایبری طی یک سال گذشته بسیار توانمندتر شده‌اند و تکنیک‌های جدیدی را به کار می‌برند که پیچیدگی فعالیت‌های آنها را بیشتر کرده است. به عنوان مثال، هکرهایی که در سطح دولتی قدام می‌کنند تکنیک‌های جدیدی را برای شناسایی به کار می‌برند که شانس آنها را برای به خطر انداختن اهداف با ازرش بالا افزایش می‌دهد و در این میان گروه‌های تبهکاری که مشاغل را هدف می‌گیرند، زیرساخت‌های مورد نیاز خود را به فضای رایانش ابری منتقل کرده‌اند تا در میان سرویس‌های قانونی پنهان شوند و علاوه بر این، مهاجمان راه‌های جدیدی را برای دفع برنامه‌های ضدویروس و سیستم‌های مربوطه در اختیار گرفته‌اند.

ایمیل‌های مخرب
علاوه بر اینکه حملات هکرها طی یک سال گذشته پیچیده‌تر شده است، بازیگران عرصه تهدیدهای سایبری به خوبی نشان می‌دهند که از چه تکنیک‌های مشخصی استفاده می‌کنند بررسی‌ها نشان می‌دهد فعالیت‌های آنها به صورت عمده به سمت استفاده از باج افزارها و دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) تغییر مسیر داده است و این مسئله نشان می‌دهد ترجیحات مهاجمان سایبری در این بازه زمانی عوض شده است.
در گزارش مایکروسافت گفته شد طی سال 2019 میلادی بیش از 13 میلیارد پست الکترونیکی مخرب یا حاوی بدافزار ارسال شده است که از بین آنها بیش از یک میلیارد ایمیل شامل آدرس‌های اینترنتی می‌شدند که با هدف حمله به اعتبارنامه‌ها و حملات فیشینگ طراحی شده بودند.
در این میان گفته شد باج افزارها شایع‌ترین روش برای حملات سایبری بین اکتبر 2019 تا ژوئیه 2020 بودند. مایکروسافت همچنین توضیح داد متداول‌ترین تکنیک‌های حمله که توسط بازیگران دولتی در سال گذشته انجام شد در اصل شناسایی، برداشت اعتبارنامه، انتشار بدافزار و دسترسی به شبکه VPN بود.

 

منبع: بلاگ مایکروسافت