سازمان ملل نخستین استاندارد جهانی مخصوص کلان داده‌ها را تصویب کرد

سازمان ملل نخستین استاندارد جهانی مخصوص کلان داده‌ها را تصویب کرد

همکاران سیستم- اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) وابسته به سازمان ملل متحد که برای مدت‌های طولانی در عرصه ترویج همکاری‌ای جهانی در زمینه‌های مختلف فناوری فعالیت کرده است، روز گذشته نخستین استاندارد مخصوص کلان داده‌ها را عرضه کرد.به گزارش وبسایت pcworld، این استاندارد جهانی جزییات مربوط به نیازها، قابلیت‌ها و استفاده از کلان داده‌ها مبتنی بر فضای پردازش ابری را با تضمین کسب مزایای آن در مقیاس جهانی ارایه می‌دهد. استاندارد مذکور همچنین نشان می‌دهد سیستم‌های پردازش ابری چگونه می‌توانند در راستای عرضه خدمات کلان داده‌ها مورد استفاده قرار گیرند.
«چائسوب لی» مدیر دفتر استانداردسازی مخابراتی در اتحادیه جهانی ارتباطات گفت: «استاندارد جدید ITU موافقت پایه‌های جهانی را برای کلان داده‌های مبتنی بر فضای ابری ارایه می‌دهد».
او در ادامه توضیح داد: «این استاندارد در زمینه اصطلاحاتی که برای توصیف خدمات کلان داده مبتنی بر فضای ابری مورد استفاده قرار می‌گیرند نوعی انسجام ایجاد می‌کند و زمینه توسعه سرویس‌های کلان داده و استانداردهای فنی برای پشتیبانی از آن را فراهم می‌آورد».
در گزارش جدید سازمان جهانی ارتباطات توصیه‌ها و نیازسنجی‌هایی برای جمع‌آوری داده، تجسم بصری، تحلیل و ذخیره‌سازی، ملاحظات امنیتی و دیگر موارد هم آورده شده است.
به هر حال آنچه که هنوز روشن نیست، این است که برخی خصوصیات ارایه شده و موارد وابسته به آن توسط شرکت‌های فعال در این حوزه چگونه تعریف می‌شوند.
«آلان دونکان» مدیر تحقیقات گارتنر در این خصوص گفت: «ما در زمینه استانداردهای بین‌المللی در فضای داده تا اندازه‌ای تردید داریم. تاکنون در هیچ یک از این استانداردها کشش قابل ملاحظه مشاهده نکرده‌ایم».