زبان برنامه‌نویسی Swift اپل روی سیستم عامل لینوکس

زبان برنامه‌نویسی Swift اپل روی سیستم عامل لینوکس

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت که بزرگترین تولیدکننده نرم‌افزار در جهان محسوب می‌شود سرمایه‌گذاری‌های گسترده در حوزه نرم‌افزارهای متن‌باز انجام داده است. در این میان اپل بر این باور است که می‌بایست کدهای مخصوص نرم‌افزارهای خود را قفل کند و آنها را به صورت باز در اختیار مراکز مختلف نگذارد.
با این وجود اپل سال ۲۰۱۵ یک اقدام استثنا انجام داد و زبان برنامه‌نویسی Swift مخصوص توسعه اپلیکیشن‌های iOS و OS X را به صورت متن‌باز عرضه کرد. در آن زمان این سوال مطرح شد که: اپل برای توسعه زبان متن‌باز Swift تا چه اندازه جدی است؟
به گزارش وبسایت Zdnet، پاسخ اپل در این زمینه کاملا جدی بود. شرکت اپل چندی پیش کدهای مربوط به زبان برنامه‌نویسی Swift را به صورت متن‌باز عرضه کرد. هم‌اکنون با عرضه نسخه Swift ۲.۲ اپل زبان برنامه‌نویسی خود را در اختیار کاربران سیستم عامل لینوکس هم قرار داد.
پلتفرم Swift ۲.۲ از سیستم‌های عامل Ubuntu Linux ۱۴.۰۴ و ۱۵.۱۰ پشتیبانی می‌کند. اپل بر این مسئله تاکید دارد که پورت لینکوس به تازگی راه‌اندازی شده است و عرضه این نسخه  Swift Core Libraries را شامل نمی‌شود و برای این اتفاق می‌بایست منتظر نسخه Swift ۳ ماند. این پورت سیستم LLDB، یک ابزار اشکال‌زدا، و سیستم  REPL [Read Eval Print Loop] را شامل می‌شود.