زبان برنامه‌نویسی BASIC پنجاه ساله شد

زبان برنامه‌نویسی BASIC پنجاه ساله شد

همکاران سیستم- این روز‌ها در فرهنگ‌های لغت از واژه Basic با معانی مختلف استفاده می‌شود. اما ۵۰ سال پیش در همین روز‌ها واژه Basic به یک زبان برنامه‌نویسی اختصاص پیدا کرد که نخستین بار در کالج دارتموث متولد شد.
به گزارش وب‌سایت engadget، وظیفه طراحی این زبان برنامه‌نویسی را در ابتدا یک گروه از دانشجویان به همراه استاد خود برعهده داشتند و BASIC در آن روز‌ها یک پروژه اولیه دانشگاهی محسوب می‌شد که بسیار ساده تعریف شده بود: هدف از راه‌اندازی این پروژه ایجاد زمان‌بندی برای استفاده از سیستم‌های رایانه‌ای دانشگاه دارتموث بود تا این اتفاق مبتنی بر یک زبان برنامه‌نویسی انگلیسی صورت گیرد و یادگیری این زبان بسیار آسان باشد.
 «جوز اندرِید» (JOSE ANDRADE) در این خصوص توضیح داد که آن روز‌ها فقط ۱۰ سال داشته است که عمه‌اش تصمیم می‌گیرد Commodore ۶۴ خود را که نمی‌دانسته با آنچه‌کار کند، در اختیار وی بگذارد.
اندرید از این اتفاق بسیار هیجان‌زده بوده و پیش از این اتفاق از کنسول Atari ۲۶۰۰ استفاده می‌کرده است. اما این دستگاه فضای کاملا متفاوتی داشت و این محصول واقعا یک رایانه بود.
او پس از آنکه طی چند ماه انجام بازی‌های مختلف را در Commodore ۶۴ تجربه کرد، متوجه شد می‌تواند با این دستگاه فعالیت‌هایی انجام دهد که از آن با عنوان «برنامه‌نویسی» یاد می‌کنند.
او با تلاش فراوان موفق شد به صورت دستی روش استفاده از BASIC را فرا گیرد و نخستین دستور را به قرار زیر در آن وارد کند:
۱۰PRINT JOSE
۲۰GOTO۱۰
با وارد کردن این اتفاق نام جوز روی صحفه‌نمایش حک شد. جوز تصور می‌کرد که رایانه او را صدا می‌کند! این اتفاق برای او بسیار جذاب بود و توانست تمام مسیر زندگی وی را تغییر دهد.
لازم به ذکر است که در دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ رایانه‌های خانگی رواج بیشتری پیدا کردند و BASIC بیش از هر برنامه دیگری برای مردم کاربردی شد.
در آن زمان نسخه‌های مختلف این زبان برنامه‌نویسی توسط شرکت کوچکی به نام «مایکروسافت» تولید می‌شد و این زبان برنامه‌نویسی از این طریق به همه کاربران معرفی شد.