رکود بازار راهکارهای غیر ابری: نتیجه افزایش استفاده از راهکارهای پردازش ابری

رکود بازار راهکارهای غیر ابری: نتیجه افزایش استفاده از راهکارهای پردازش ابری

همکاران سیستم- یافته‌‏های پژوهشگران نشان می‌‏دهد افزایش استفاده از راهکارهای پردازش ابری باعث رکود بازار سیستم‏‌ها و راهکارهای غیر ابری شده است.
به گزارش وب‏‌سایت zdnet، پژوهشگران شرکت گُلدماچر (Goldmacher) دریافته‌‏اند مزایای فناوری‏‌های پردازش ابری در زمینه صرفه‏‌جویی هزینه‏‌های کاربران باعث شده است بازار فروشندگانِ راهکار‌ها و سیستم‏‌های قدیمی ویژه کسب و کار‌ها دچار نوعی رکود شود.
بر اساس این گزارش، استفاده از ابزارهای پردازش ابری مثل NoSQL و Hadoop به جای ابزارهای مشابه غیر ابری مثل ترادیتا و اورکل به کسب و کارهای کاربر کمک می‌‏کند بین ۷۰ تا ۸۰ درصد در هزینه‌‏های آی تی خود صرفه‌‏جویی کنند. استفاده از نرم‏‌افزارهای تحت پردازش ابری معروف به SaaS مثل سیلزفورس و وُرک‏دِی (Workday) نیز در سال‏‌های اول به کسب و کارهای کاربر کمک می‌‏کند تا ۵۰ درصد در هزینه‌‏های خود صرفه‏‌جویی کنند. اما استفاده طولانی‏‌مدت‏‌تر از این راهکار‌ها باعث افزایش هزینه‏ کاربران خواهد شد.
یافته‏‌های این پژوهشگران نشان می‌‏دهد راهکارهای ذخیرش ابری شرکت باکس که استفاده از آن رواج زیادی در میان کسب و کار‌ها دارد، پرهزینه‏‌تر از راهکارهای غیر ابری مشابه است. اما کسب و کار‌ها حاضرند مبلغ بیشتری را صرف خرید این راهکار‌ها کنند تا بتوانند از فواصل دور و از طریق ابزارهای همراه به فایل‏‌های ذخیره‌‏شده خود دسترسی داشته باشند.
البته پژوهشگران دریافته‌‏اند که استفاده از نرم‌‏افزارهای تحت پردازش ابری همیشه باعث صرفه‏‌جویی در هزینه‏‌ها نمی‌‏شود. یافته‏‌ها نشان می‌‏دهد کسب و کارهایی که تنظیمات این راهکار‌ها را به دلخواه خود تغییر می‌‏دهند یا به اصطلاح آن‌ها را کاستومایز می‌‏کنند، هزینه‌‏های بیشتری را متقبل می‌‏شوند. در واقع این کار باعث می‌‏شود هزینه راهکارهای تحت پردازش ابری با راهکارهای غیرابری تفاوت چندانی نکند.