روند انتقال داده‏های شرکتی به پایگاه‏های پردازش ابری شدت گرفته است

روند انتقال داده‏های شرکتی به پایگاه‏های پردازش ابری شدت گرفته است

همکاران سیستم- نتایج یک مطالعه جدید نشان می‏دهد علاقه شرکت‏ها و سازمان‏ها برای انتقال داده‏های حساس و مهم خود به پایگاه‏های پردازش ابری بیشتر شده است، اما آنها همچنان نگران امنیت داده‏های خود هستند.

به گزارش وب‏سایت thales، دو شرکت پونمون (Ponemon) و تالز (Thales) در نظرسنجی مشترکی که در میان بیش از 4 هزار شرکت و سازمان در هفت کشور جهان انجام داده‏اند، دریافته‏اند که حدود 50 درصد از آنها هم‏اکنون داده‏های حساس و مهم خود را به پایگاه‏های پردازش ابری منتقل می‏کنند که این رقم 10 درصد بیشتر از سال گذشته است. بخش زیادی از پاسخگویان در عین حال نسبت به امنیت داده‏های خود اظهار نگرانی کرده‏اند.

در این نظرسنجی، تعداد کسانی که گفته‏اند از امنیت داده‏هایشان کاسته شده است، تقریباً دو برابر کسانی بوده‏اند که معتقد به افزایش امنیت داده‏های خود بودند. حدود 35 درصد از پاسخگویان گفته‏اند امنیت داده‏هایشان کاهش یافته و در مقابل فقط 15 درصد گفته‏اند امنیت داده‏هایشان افزایش یافته است. اما به نظر می‏رسد در سال جاری، شرکت‏ها و سازمان‏ها نسبت به موضوع امنیت داده‏ها تا حدی خوش‏بین‏تر شده‏اند. در نظرسنجی سال گذشته 39 درصد گفته بودند امنیت داده‏هایشان کاهش پیدا کرده و فقط 10 درصد معتقد به افزایش امنیت داده‏های شرکتی خود بودند.

براساس این گزارش، امسال اعتماد کاربران خدمات پردازش ابری نسبت به توانایی عرضه‏کنندگان این خدمات برای تامین امنیت داده‏های شرکتی بیشتر شده است. سال گذشته فقط 41 درصد از شرکت‏کنندگان چنین نظری داشتند، اما امسال این رقم به 56 درصد افزایش یافته است. با این حال، حدود نیمی از شرکت‏ها و سازمان‏هایی که داده‏های حساس و مهم خود را به پایگاه‏های پردازش ابری منتقل می‏کنند گفته‏اند نمی‏دانند عرضه‏کنندگان این خدمات برای حفظ امنیت این داده‏ها دقیقاً چه کاری انجام می‏دهند.

در این مطالعه همچنین مشخص شده است که برای محافظت از داده‏ها در محیط‏های بیرون از پایگاه‏های پردازش ابری استفاده بیشتری از راهکارهای رمزگذاری (encryption) می‏شود. تعداد شرکت‏ها و سازمان‏هایی که قبل از انتقال داده‏هایشان به پایگاه‏های پردازش ابری از این راهکارها استفاده می‏کنند 33 درصد بیشتر از شرکت‏هایی است که در داخل محیط پردازش ابری از این راهکارها استفاده می‏کنند.

گفتنی است این مطالعه در میان حدود 4 هزار شرکت و سازمان و در هفت کشور آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، استرالیا، ژاپن و برزیل انجام شده است.