روسیه شرکت نرم‌افزاری SAP را تهدید به اخراج کرد

روسیه شرکت نرم‌افزاری SAP را تهدید به اخراج کرد

همکاران سیستم- دولت روسیه به شرکت نرم‌افزاری SAP و شرکت الکترونیکی اپل هشدار داد کدهای منبع خود را تحویل دهند و اگر این کار را نکنند، ارتباط آن‌ها با آژانس‌های دولتی روسیه قطع خواهد شد.
به گزارش وبسایت Itp، به نقل از خبرگزاری روسیه پیشنهاد این طرح توسط “نیکولای نیکیفوروف”(Nikolai Nikiforov) وزیر ارتباطات روسیه مطرح شد و او هفته گذشته در جلسه‌ای که با مدیران این دو شرکت در کشور روسیه داشت، آن را عنوان کرد.
نیکیفوروف در بیانیه خود توضیح داد که دولت روسیه تلاش می‌کند از منافع مصرف‌کنندگان و کاربران سازمانی حمایت کند و هم‌اکنون این خطر وجود دارد که اطلاعات شخصی آن‌ها دچار مشکل شود.
او در بیانیه خود به صحبت‌های سال گذشته “ادوارد اسنودن”(Edward Snowden) اشاره کرد که اسناد مربوط به چگونگی استراق‌سمع “آژانس امنیت ملی آمریکا”(NSA) از پلتفرم‌های عمومی کاربران را فاش نمود.
خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر ارتباطات روسیه نوشت: «انتشار اسناد “ادوارد اسنودن” در سال ۲۰۱۳ و بیانیه‌های عمومی آژانس اطلاعاتی آمریکا در مورد افزایش نظارت بر روسیه در سال ۲۰۱۴ سوالات فراوانی را در مورد اعتماد به نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای خارجی مطرح کرده است».
از زمان انتشار اتهامات اسنودن بسیاری از کارشناسان امنیتی این ادعا را مطرح کردند که آمریکا در فناوری‌های مختلف درهای مخفی درنظر گرفته است تا سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی بتوانند به داده‌های موجود روی پلتفرم‌ها دسترسی داشته باشند.
لازم به ذکر است که شرکت اپل طی هفته گذشته متهم شد که به صورت مخفیانه تلاش می‌کرده است درهای مخفی روی سیستم‌عامل موبایلی iOS در نظر بگیرد.
دولت روسیه پس از این با شرکت‌های SAP و اپل روبه‌رو شد و از آن‌ها خواست به طور صریح در مورد اقدامات امنیتی خود گزارش دهند. نیکیفوروف گفت که اگر این دو شرکت چیزی برای مخفی کردن نداشته باشند، می‌بایست شفاف‌سازی کنند.