رمزهای تصویری مایکروسافت برگ برنده امنیتی ویندوز ۸

رمزهای تصویری مایکروسافت برگ برنده امنيتی ویندوز ۸

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت تلاش می‌کند قابلیت جدیدی را برای ویندوز ۸ تعریف کند تا کاربران بتوانند با رمزهای تصویری به ویندوز رایانه خود متصل شوند. در این روش از کاربر خواسته می‌شود به جای تعیین یک رمز واژگانی یا عددی از یک تصویر استفاده کند.

ابتدا کاربر تصویر مورد نظر خود را انتخاب می‌کند و سپس از او خواسته می‌شود تا با چند حرکت انگشت بر روی تصویر، شکلی را بر روی آن ترسیم کند. مایکروسافت به کاربران توصیه کرده است شکلی بر روی تصویر ترسیم کنند که حداقل از سه حرکت تشکیل شده باشد. این شکل می‌تواند چند نقطه مجزا از هم باشد که فقط از لمس بر روی چند نقطه از تصویر حاصل شده است و یا به شکل خط یا دایره باشد.

وقتی کاربر دوباره بخواهد به محیط ویندوز متصل شود، کافی است‌‌ همان شکل را با‌‌ همان نظم و ترتیبی که بار اول ترسیم کرده، دوباره روی تصویر تکرار کند. اگر شکل ترسیم شده بر روی تصویر مطابق‌‌ همان شکل اولیه باشد، ویندوز به کاربر اجازه ورود به محیط رایانه را خواهد داد.

مایکروسافت هم اکنون توصیه کرده است کاربران شکلی بر روی تصویر ترسیم کنند که با سه حرکت ساخته شده است. پژوهشهای این شرکت نشان داده است که اگر شکل ترسیم شده حاصل سه حرکت انگشت باشد، زمان انتظار برای ورود به محیط ویندوز از ۱۷ ثانیه به ۴ ثانیه کاهش خواهد یافت.

به گفته مایکروسافت لازم نیست کاربران شکل مورد نظر خود را با دقت ۱۰۰ درصد تکرار کنند؛ چرا که در این روش تصویر انتخاب شده به حالت شطرنجی به خود می‌گیرد و نقطه انتخاب شده توسط کاربر در یکی از خانه‌های شطرنجی تصویر قرار می‌گیرد. فقط کافی است وقتی کاربر می‌خواهد دوباره شکل مورد نظر خود را تکرار کند، فقط‌‌ همان خانه مورد نظر را لمس کند و نه دقیقاً‌‌ همان نقطه‌ای را که بار اول لمس کرده است. اگر کاربر بتواند شکل انتخابی خود را با دقت ۹۰ درصد دوباره تکرار کند، ویندوز اجازه ورود او به محیط رایانه را خواهد داد.

شرکت مایکروسافت ادعا کرده است رمزهای تصویری امنیت ویندوز را به طرز فوق العاده‌ای افزایش می‌دهد. مثلاً اگر کاربر بخواهد از یک رمز واژگانی ۶ حرفی با حداقل یک عدد و یک حرف بزرگ استفاده کند، می‌تواند از این ۶ حرف ۷ میلیون ترکیب مختلف ایجاد کند. اما با ۶ حرکت بر روی یک تصویر می‌توان 1.3  تریلیون ترکیب مختلف را ایجاد کرد.

digitaltrends