رمزنگاری اینترنت اشیاء: ضرورت یا توهم؟

رمزنگاری اینترنت اشیاء: ضرورت یا توهم؟

همکاران سیستم– آیا رمزنگاری اینترنت اشیاء یک ضرورت است یا یک توهم؟ آیا رمزنگاری اطلاعات تلفن‌های همراه هوشمند به خودی خود کفایت می‌کند یا این کار باید به اینترنت اشیاء نیز تسری یابد؟به گزارش وب‌سایت TechNewsToday، مرکز اینترنت و جامعه برکمان (Berkman Center for Internet & Society) این موضوع را به بحث و بررسی گذاشته است.

مرکز یاد شده یک نهاد تحقیقاتی در دانشگاه هاروارد است که در زمینه موضوعات مرتبط با فضای مجازی تحقیق و پژوهش می‌کند. کارشناسان معتقدند در حال حاضر جمع‌آوری اطلاعات فقط به شیوه‌های سنتی محدود نمانده، بلکه ظهور اینترنت اشیاء (IoT) به عنوان یک ابزار و راهکار جدید که قادر است اطلاعات را گردآوری و افشا نماید، به این پدیده اهمیت فوق‌العاده ای بخشیده است.

امروزه تلویزیون‌های هوشمند و دستیاران دیجیتالی – که قادرند لوازم خانگی را مدیریت کنند – دوربین‌هایی دارند که می‌تواند چهره و اشیاء را تشخیص دهد.  سنسورهای تعبیه شده در این دستگاه‌ها قادر است انبوه پرحجمی از اطلاعات گوناگون را پردازش کند.

اصولاً یکی از نقاط ضعف اینترنت اشیاء این است که IoT برای تعمیق اثربخشی خود، به واحدهای پردازشی بزرگتری نیاز دارد و از سوی دیگر داده‌های مشترک نیز برای پردازش شدن به ابر نیاز دارند، که البته یک روش فاقد رمزنگاری و ناکارامد محسوب می‌شود؛ حداقل در حال حاضر. یکی دیگر از مشکلات ابر این است که این فناوری بالقوه می‌تواند اطلاعات بسیار شخصی افراد را که ممکن است آنها هیچ تمایلی به افشای آنها نداشته باشند، برملا سازد.

حملات پیچیده هکرها و نفوذگرها را نیز نباید از قلم انداخت. ورود افراد غیرمجاز و حتی تبهکار به سامانه‌های محرمانه ذخیره‌ی داده، اگر چه مستلزم عبور از پارامترهای مختلف امنیتی است و قدری دور از انتظار می‌نماید ولی به هر حال محال و غیر ممکن نیست.

نتیجه آن که شرکت‌های سیلیکون ولی و نهادهای متولی وضع و اجرای قانون، باید با بهره‌گیری از راهنمایی‌ها و حتی پیش‌بینی‌های متخصصان امر، شیوه‌ای مناسب و بینابین را برای تامین امنیت اطلاعات در فضای ابری تدوین کنند و با تعریف و ارائه استانداردهای لازم، از یک سو امنیت داده‌ها را تامین کنند و از سوی دیگر نگذارند مقررات سختگیرانه رشد اینترنت اشیاء و آینده روشن آن را مخدوش سازد.