رشد 11 درصدی بازار نرم افزارهای سبد پروژه‌ها در سال 2012

همکاران سیستم- شرکت پژوهشی گارتنر در گزارشی اعلام کرده است بازار نرم افزارهای مدیریت سبد پروژه‌ها در سال گذشته میلادی 11 درصد رشد داشته است.

برآوردهای شرکت پژوهشی معتبر گارتنر نشان می‌دهد بازار نرم افزارهای مدیریت سبد پروژه ها (PPM) در سال 2012 با یازده درصد رشد به رقم 1.65 میلیارد دلار رسیده است. حجم بازار این نرم افزارها در سال 2012 چیزی در حدود 1.48 میلیارد دلار بوده است.

تحلیل گران گارتنر معتقدند رشد کند اقتصاد و کمبود بودجه‌های آی تی و صرف بودجه ها برای خرید و ادغام شرکت‌ها از مهمترین دلایل رونق گرفتن بازار نرم افزارهای مدیریت سبد پروژه ها در سال گذشته شده است.

نرم افزارهای مدیریت سبد پروژه‌ها از جمله راهکارهایی است که برای تحلیل و مدیریت انواع طرح‌های پیشنهادی یا در حال اجرای یک صنعت به کار می‌رود. هدف از استفاده از راهکارهای مدیریت سبد پروژه‌ها این است که ترکیب بهینه‌ای از طرح‌ها و پروژه‌های مختلف را به دست دهد و با لحاظ کردن همه عوامل از جمله محدودیت‌های پیش رو و اهداف راهبردی سازمان، زمینه را برای تحقق موفقیت آمیز پروژه‌های مختلف در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه ممکن فراهم کند.

بر اساس این گزارش، بیش از پنجاه درصد از بازار نرم افزارهای مدیریت سبد پروژه ها هم اکنون در اختیار 5 عرضه کننده برتر این نرم افزارهاست. در این رده بندی، شرکت اوراکل با درآمد 381 میلیون دلاری از محل فروش این نرم افزارها رتبه اول را از آن خود کرده است. جایگاه دوم به شرکت مایکروسافت تعلق دارد که در سال 2012 از محل فروش این نرم افزارها 252 میلیون دلار درآمد کسب کرده است. شرکت سی اِی، پلن ویو و اچ پی نیز به ترتیب رتبه های سوم تا پنجم این رده بندی را از آن خود کرده اند. از لحاظ رشد درآمدی نیز جایگاه برتر به شرکت اچ پی تعلق گرفته است. درآمدهای اچ پی از این بازار در مقایسه با سال گذشته 14 درصد رشد داشته است.

بازار نرم افزارهای مدیریت سبد پروژه ها در کشورهای اروپای شرقی، چین، اقتصادهای نوظهور کشورهای حوزه اقیانوس آرام، آمریکای لاتین، خاورمیانه و شمال آفریق رشد قابل توجهی داشته است. کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی نیز از این نظر رشد کمتری داشته اند. بازار نرم افزارهای مدیریت سبد پروژه ها در این دو کشور به ترتیب 6.3 درصد و 10 درصد رشد داشته است.