رشد ۶. 16 درصدی بازار نرم افزارهای کسب و کار در ترکیه

رشد ۶. 16 درصدی بازار نرم افزارهای کسب و کار در ترکیه

همکاران سیستم- موسسه پژوهش‌های بین المللی (آی دی سی) اعلام کرده است بازار نرم افزارهای کسب و کار در کشور ترکیه در سال ۲۰۱۱ با ۶/۱۶ درصد رشد به رقم ۹۱/۱۳۸ میلیون دلار رسیده است.
به گزارش آی دی سی، سال گذشته بازار نرم افزارهای کسب و کار در ترکیه بر حسب دلار آمریکا ۶/۱۶ درصد و بر حسب واحد پول ملی این کشور، لیره حدود ۲۹ درصد رشد داشته است. آی دی سی علت رشد بازار این نرم افزار‌ها در ترکیه را سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در بخش کارنخانجات تولیدی، واحدهای فروش و ارتباطات راه دور اعلام کرده است.
این موسسه پژوهشی همچنین پیش بینی کرده است بازار این نرم افزار‌ها در ترکیه تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی با احتساب ۲/۱۲ درصد نرخ رشد سالانه به رقم ۵۴/۲۴۶ میلیون دلار برسد.
بر اساس این گزارش، نرم افزارهای مدیریت منابع سازمانی (ERM) در این کشور ۷/۴۳ درصد از بازار نرم افزارهای کسب و کار در ترکیه را از آن خود کرده‌اند و از این نظر بیشترین درآمدهای این بازار را نصیب شرکت‌های عرضه کننده کرده‌اند. نرم افزارهای تحلیل تجاری با سهمی ۶/۱۷ درصدی و نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) با ۲/۱۳ درصدی نیز از این نظر در رتبه‌های بعدی قرار دارند. نرم افزارهای مدیریت زنجیره تامین و نرم افزارهای ساخت و عملیات (OMA) نیز سهم قابل توجهی از درآمدهای این بازار را تولید کرده‌اند. سهم این دو بخش از بازار نرم افزارهای کسب و کار ترکیه در سال ۲۰۱۱ به ترتیب ۲/۱۳ درصد و ۴/۹ درصد بوده است.
تحلیل گران آی دی سی انتظار دارند نرم افزارهای مدیریت منابع سازمانی، مدیریت ارتباط با مشتری و هوشمندی تجاری در سال ۲۰۱۲ جزء پررشد‌ترین بخش‌های بازار راهکارهای کسب و کار در این کشور باشد.
آی دی سی شرکت‌های سپ، اوراکل، لوگو، مایکروسافت و نت سیس را از جمله بر‌ترین عرضه کنندگان راهکار‌ها و نرم افزارهای کسب و کار در ترکیه معرفی کرده است. بیش از یک سوم کل بازار این نرم افزار‌ها در اختیار این پنج شرکت است. در گزارش این موسسه بین المللی، کارخانجات و واحدهای تولیدی ترکیه بزرگ‌ترین مصرف کننده نرم افزارهای کسب و کار در این کشور معرفی شده‌اند.