رشد ۳۸.۵ درصدی بازار پلت‏فرم‏‌های ذخیره‏‌سازی در سه ماهه اول ۲۰۱۴

رشد ۳۸.۵ درصدی بازار پلت‏فرم‏‌های ذخیره‏‌سازی در سه ماهه اول ۲۰۱۴

همکاران سیستم- برآوردهای شرکت داده‏‌های بین‌‏المللی (آی‌دی سی) نشان می‏‌دهد بازار جهانی پلت‏فرم‏‌ها و زیرساخت‏های یکپارچه ذخیره‌‏سازی در سه ماهه اول سال ۲۰۱۴ از مرز ۱.۹ میلیارد دلار گذشته است.
به گزارش Idc، بازار پلت‏فرم‏‌ها و زیرساخت‏‌های یکپارچه در سه ماهه اول سال جاری میلادی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۳۸.۵ درصد رشد داشته و از مرز ۱.۹ میلیارد دلار گذشته است. پلت‏فرم‏‌ها و زیرساخت‌‏های یکپارچه به مجموعه‌‏ای از سیستم‌‏های ذخیره‏‌سازی گفته می‌‏شود که سخت‏‌افزار سرور‌ها، سیستم‌‏های ذخیره بر روی دیسک، تجهیزات شبکه و نرم‌‏افزارهای پایه‏‌ای این سیستم‏‌ها و عناصر آن را در برمی‏‌گیرد. این فناوری‏‌ها در سه ماهه اول امسال ۶۵۳.۸ پتابایت به ظرفیت ذخیره داده‌‏ها در جهان افزوده‏‌اند که این رقم ۷۲.۳ درصد بیشتر از دوره مشابه سال قبل است.
شرکت آی‌دی سی این بازار را به دو بخش پلت‏فرم‏‌های یکپارچه و زیرساخت‏‌های یکپارچه تقسیم کرده است. پلت‏فرم‏ه‌ای یکپارچه به سیستم‏‌های یکپارچه‏ای گفته می‏شود که به همراه نر‌م‌‏افزارها و راهکارهای بهینه‏‌سازی مهندسی فروخته می‌‏شود و عملیاتی مثل توسعه نرم‌‏افزارها، طراحی و تست پایگاه‏‌های داده و استفاده از ابزارهای یکپارچه‌‏سازی بر روی آنها ممکن است. زیرساخت‏‌های یکپارچه نیز سازوکاری شبیه پلت‏فرم‏‌های یکپارچه دارد، با این تفاوت که زیرساخت‌‏های یکپارچه برای اهداف کلی طراحی شده است  و نمی‌‏توان از آنها فقط برای یک فعالیت خاص استفاده کرد.
بر اساس اعلام آی‌دی‌سی، جایگاه برتر بازار پلت‏فرم‏‌های یکپارچه همچنان به شرکت اوراکل تعلق دارد که با درآمد ۳۶۹ میلیون دلاری خود بیش از ۴۸ درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است. در این دوره، درآمدهای اوراکل  از این بازار ۲۴.۳ درصد بیشتر از سه ماهه اول سال ۲۰۱۳ بوده است. شرکت آی‌بی‌ام نیز با ۷۴.۳ میلیون دلار درآمدی که از این بازار کسب کرده است ۹.۷ درصد کل درآمدهای حاصله از فروش این پلت‏فرم‏‌ها را از آن خود کرده است. برآوردها حکایت از آن دارد که سهم آی‌بی‌ام از این بازار در مقایسه با دوره مشابه سال قبل بیش از ۳.۵ درصد و درآمدهای این شرکت نیز بیش از ۲۱ درصد کاهش داشته است. شرکت اچ‌پی نیز با محل فروش این راهکارها ۱۵.۵ میلیون درآمد داشته است و توانسته ۲ درصد کل بازار را از آن خود کند. این سه شرکت در مجموع ۵۰.۴ درصد کل بازار را از آن خود کرده‌‏اند و ۴۰.۴ درصد دیگر را به دیگر شرکت‏‌های عرضه‏‌کننده واگذار کرده‌‏اند.
در بخش زیرساخت‏‌های یکپارچه نیز برتری با شرکت‏‌های سیسکو/نت‏‌اپ، وی‌سی‌ای (VCE) و ای‌ام‌سی (EMC) است که به ترتیب ۲۲.۷ درصد، ۲۱.۵ درصد و ۱۵.۲ درصد از این بازار را از آن خود کرده‌‏اند. این سه شرکت نیز در مجموع بیش از ۶۰ درصد این بخش از بازار را از آن خود کرده‌‏اند.