رشد یازده درصدی بازار راهکارهای هوشمندی تجاری در خاورمیانه و آفریقا

رشد یازده درصدی بازار راهکارهای هوشمندی تجاری در خاورمیانه و آفریقا

همکاران سیستم- شرکت پژوهشی گارتنر اعلام کرده است بازار نرم‌‏افزارهای هوشمندی تجاری و راهکارهای تحلیلی خاورمیانه و آفریقا در سال ۲۰۱۳ حدود ۱۱ درصد رشد داشته است.
برآوردهای گارتنر نشان می‌‏دهد بازار راهکارهای هوشمندی تجاری در منطقه خاورمیانه و آفریقا در سال ۲۰۱۳ در مجموع به ۲۱۷ میلیون دلار رسیده است که این رقم ۱۱ درصد بیشتر از سال قبل از آن است. در سال ۲۰۱۲ عرضه‏‌کنندگان راهکارهای هوشمندی تجاری از کشورهای خاورمیانه و آفریقا ۱۹۶ میلیون دلار درآمد داشته‌‏اند. با این همه نرخ رشد این بازار در سال ۲۰۱۳ کمتر از نرخ ۲۳ درصدی سال ۲۰۱۲ بوده است.
گارتنر بازار این راهکارها را به محصولاتی مثل پلت‏فرم‏‌های هوشمندی تجاری، راهکارهای مدیریت عملکرد شرکت‏‌ها (CPM)، نرم‏‌افزارهای تحلیلی و تحلیل‏‌گرهای پیشرفته تقسیم کرده است. یافته‌‏های پژوهشگران نشان می‌‏دهد در سال ۲۰۱۳ بیش از ۲۷ درصد از بازار راهکارها و نرم‏‌افزارهای هوشمندی تجاری خاورمیانه و آفریقا از آنِ شرکت SAP بوده است. SAP سال گذشته توانسته است درآمدهای خود از این بازار را با ۱۶.۷ درصد افزایش به ۵۹ میلیون دلار برساند. شرکت اوراکل نیز در جایگاه دوم این بازار ایستاده و توانسته ۴۵.۹ میلیون درآمد کسب کند. سهم اوراکل از این بازار ۲۱.۱ درصد بوده است. جایگاه سوم این بازار نیز به شرکت SAS انستیتو تعلق دارد که با درآمد ۲۷.۱ میلیون دلاری خود توانسته ۱۲.۵ درصد بازار را از آن خود کند. باوجود سهم SAS از این بازار کمتر از سهم SAP و اوراکل است، اما بالاترین نرخ رشد این بازار به این شرکت اختصاص دارد. SAS در سال ۲۰۱۳ توانسته درآمدهای خود را از بازار خاورمیانه و آفریقا ۱۷.۸ درصد افزایش دهد. شرکت‏‌های مایکروسافت و آی‌بی‌ام نیز به ترتیب با کسب ۱۷.۹ میلیون و ۹.۱ میلیون دلار درآمد در جایگاه‏‌های چهارم و پنجم این بازار ایستاده‏‌اند. سهم مایکروسافت از بازار راهکارهای هوشمندی تجاری خاورمیانه و آفریقا ۸.۳ درصد و سهم آی‏‌بی‏‌ام نیز ۴.۲ درصد برآورد شده است.