رشد منفی بازار راهکارهای دورحضوری در سال ۲۰۱۳

رشد منفی بازار راهکارهای دورحضوری در سال ۲۰۱۳

همکاران سیستم- برآوردهای آی دی سی نشان می‌‏دهد درآمد حاصل از فروش راهکارهای دورحضوری و ویدئوکنفرانس در سال ۲۰۱۳ حدود ۱. ۱۳ درصد کاهش یافته است.
به گزارش آی‏ دی‏ سی، بازار راهکارهای دورحضوری و ویدئوکنفرانس ویژه کسب و کارها در سه ماهه چهارم ۲۰۱۳ نسبت به سه ماهه قبل از آن ۸. ۲ درصد رشد داشته است، اما در مقایسه با دوره مشابه سال قبل رشد منفی ۹. ۱۷ درصدی داشته است. بازار این راهکار‌ها در این دوره در مجموع ۵۹۲ میلیون دلار درآمد تولید کرده است. درآمد کلی حاصل از این بازار در سال ۲۰۱۳ حدود ۲۶. ۲ میلیارد دلار بوده است که این رقم ۱. ۱۳ درصد کمتر از درآمد سالانه ۲۰۱۲ است.
بر اساس این گزارش، درآمد حاصل از بخش راهکارهای دورحضوری چندمداره (مولتی کدِک) در این سه ماهه ۸. ۲ درصد کمتر از دوره مشابه سال قبل بوده است. درآمد حاصل از فروش تجهیزات ویدئوکنفرانس نیز در این دوره ۱۲ درصد بیشتر از سه ماهه سوم ۲۰۱۳ اما ۷. ۱۳ درصد کمتر از سه ماهه چهارم ۲۰۱۲ بوده است. فروش سیستم‌های ویدئویی دسکتاپی نیز اگر چه در مقایسه با سه ماهه قبل از آن ۱. ۱ درصد رشد داشته است، در مقایسه با دوره مشابه سال ۲۰۱۲ بیش از ۲۵ درصد کاهش داشته است. بازار سیستم‌های ویدئویی قابل نصب در اتاق‌های کنفرانس نیز در مقایسه با سه ماهه چهارم ۲۰۱۳ بیش از ۱۷ درصد رشد منفی داشته است.
تحلیل‏گران آی دی سی گفته‌اند فروش این راهکار‌ها در سراسر جهان رشدی منفی داشته است. در این زمینه بازار آمریکای شمالی با یک نرخ رشد منفی ۴. ۲۲ درصدی اول است. رشد این بازار در سایر مناطق جهان نیز منفی بوده است. در بازار اروپا، خاورمیانه و آفریقا نیز فروش این محصولات ۳. ۲۰ درصد کاهش داشته است. بازار کشورهای آسیایی حوزه اقیانوس آرام نیز در این زمینه یک رشد منفی ۱. ۱۰ درصدی را تجربه کرده است. البته این ارقام حاصل مقایسه دو سه ماهه آخر سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ است. اگر مقایسه را فقط به دو سه ماهه پایانی ۲۰۱۳ محدود کنیم، خواهیم دید این بازار در همه نقاط جهان رشد نسبتاً محدودی را تجربه کرده است. البته در این میان کشورهای آمریکای لاتین و مرکزی با یک نرخ رشد منفی ۶. ۱۳ درصدی استثنا هستند.
این برآورد‌ها نشان می‌‏دهد بخش زیادی از بازار راهکارهای دورحضوری و ویدئوکنفرانس همچنان در انحصار شرکت سیسکو است. شرکت پُلی‏کام نیز از این نظر دوم است.