رشد قابل ملاحظه بازار جهانی زیرساخت‌های آی‌تی مبتنی بر فضای ابری

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی مرکز تحقیقاتی IDC، درآمد حاصل از فروش محصولات و خدمات مرتبط با زیرساخت‌های فناوری اطلاعات از جمله سرورها، سیستم‌های ذخیره سازی داده‌های سازمانی و سوئیچ‌های اِترنت برای محیط‌های رایانش ابری نظیر سرویس‌های ابری عمومی و اختصاصی در فصل سوم سال 2020 میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن رشد 9.4 درصدی را تجربه کرده است.
در این بازه زمانی سرمایه گذاری روی زیرساخت‌های آی‌تی سنتی یا همان غیرابری در سازمان‌ها کاهش 8.3 درصدی نسبت به فصل سوم سال 2019 میلادی را پیش روی خود دید.
به گفته مرکز تحقیقاتی IDC، نرخ رشد مذکور نشاندهنده پاسخ بازار به تعدیلات عمده در فعالیت‌های تجاری، آموزشی و اجتماعی ناشی از همه گیری ویروس کرونا است و نشان می‌دهد که با این روند سازمان‌های جهانی به فکر مدرن سازی و به‌روزرسانی زیرساخت‌های فناوری و بهینه سازی آنها هستند.
بررسی‌ها نشان داده است که در مناطق مختلف جهان تمایل مردم برای استفاده از ابزارهای آنلاین در جنبه‌های مختلف زندگی از جمله فعالیت‌های همکاری مشترک، رویدادهای جاری مجازی، سرگرمی، خرید، پزشکی از راه دور و آموزش بیشتر شده است. محیط‌های ابری به ویژه خدمات ابری عمومی نیز در این زمینه بیشترین تغییرات را پیش روی خود دیده‌اند.
میزان سرمایه گذاری در بخش خدمات رایانش ابری عمومی در فصل سوم سال 2020 میلادی 13.1 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرد تا مجموع سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در بازه زمانی سه ماهه مذکور به 13.3 میلیارد دلار برسد. در در سه ماهه گذشته هزینه‌های زیرساخت فناوری اطلاعات در بخش خدمات ابری عمومی برای نخستین بار از سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در بخش غیرابری پیشی گرفت.
منبع: itp