رشد قابل ملاحظه ابزارهای تحلیل کلان داده‌ها تا سال ۲۰۱۸

رشد قابل ملاحظه ابزارهای تحلیل کلان داده‌ها تا سال ۲۰۱۸

همکاران سیستم- مرکز تحقیقاتی IDC نخستین گزارش آماری خود رادرباره سرورها و سیستم‌های ذخیره‌ساز اطلاعات در رابطه با فناوری‌های تحلیل داده‌ها با کارایی بالا(HPDA) و پردازش کلان داده‌ها مبتنی بر منابع پیشرفته(HPC)  منتشر کرد. 
به‌ گزارش وبسایت Itp، این مرکز تحقیقاتی پیش‌بینی کرد که ارزش بازار جهانی سرورها برای سیستم‌های HPDA از هم‌اکنون تا سال ۲۰۱۸ با میانگین رشد سالانه ۲۳.۵ درصدی افزایش می‌یابد و در سال ۲۰۱۸ میلادی ارزش این بازار به ۲.۷ میلیارد دلار می‌رسد.
این مرکز تحقیقاتی در گزارش خود توضیح داد که ارزش بازار ابزارهای ذخیره‌ساز اطلاعات برای این سیستم‌ها نیز در سال ۲۰۱۸ میلادی از مرز ۱.۶ میلیارد دلار هم فراتر می‌رود.گزارش مرکز تحقیقاتی IDC با عنوان “پیش‌بینی ابزارهای تحلیلی کلان داده‌ها با کارایی بالا ۲۰۱۴-۲۰۱۸” منتشر شد و در آن فضاهای کاری مربوط به کلان داده‌ها در منابع HPC نیز مورد توجه قرار گرفتند.
در این گزارش اعلام شد که بازار ابزارهای HPDA و HPC بسیار مورد توجه قرار گرفته است سازمان‌ها از این قبیل سیستم‌ها بسیار استقبال می‌کنند.
“استیو کونوِی”(Steve Conway) مدیر تحقیقات IDC در زمینه ابزارهای تحلیلی داده‌ها/سیستم‌های پردازشی با کارایی بالا در این خصوص گفت: «شرکت‌های تجاری بزرگ که در بخش‌های مختلف مشغول به کار هستند، در حال تغییر فعالیت‌های خود به فناوری‌های HPC هستند تا بتوانند مشکلات خود در زمینه تحلیل کلان داده‌ها را برطرف کنند باید توجه داشت که مراکز IT در سازمان‌ها به راحتی نمی‌توانند بر این مشکلات فائق آیند».
او در ادامه توضیح داد: «ما پیش‌بینی می‌کنیم که این تغییر فعالیت‌ها به فناوری‌های HPC باعث شده است تا فقط شرکت PayPal سالانه بیش از ۷۰۰ میلیون دلار در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کند و البته در دیگر شرکت‌ها نیز این ابزارها سالانه ده‌ها میلیون دلار از هزینه‌ها می‌کاهد و به همین خاطر است که می‌توان گفت ابزارهای HPC برای کاربران در مراکز دولتی، مراکز دانشگاهی و حتی صنعتی هم کاربرد دارد».
کارشناسان این مرکز تحقیقاتی پیش‌بینی کرده‌اند که ارزش بازار سخت‌افزاری سیستم‌های مربوط به کلان داده‌ها تا سال ۲۰۱۸ میلادی به بیش از ۴.۳ میلیارد دلار می‌رسد.