رشد دو برابری پروژه‌های هوش مصنوعی در سازمان‌های جهانی

همکاران سیستم – مرکز تحقیقاتی گارتنر بر اساس آخرین پیش‌بینی‌های خود اعلام کرد تعداد سازمان‌هایی که از ابزارهای هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) استفاده می‌کنند افزایش یافته است و به طور میانگین هر یک از این سازمان‌ها چهار پروژه مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی یا یادگیری ماشینی را در اختیار دارند. در این بررسی 59 درصد مدیران سازمانی اعلام کردند هم اکنون فناوری هوش مصنوعی را در سازمان خود مستقر کرده‌اند.

گزارش «استراتژی‌های توسعه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی» که از سوی مرکز تحقیقاتی گارتنر منتشر شده است بر مبنای مطالعه آنلاینی به انجام رسید که مرکز تحقیقاتی گارتنر در دسامبر 2018 روی 106 کارشناس حوزه فناوری و کسب و کار انجام داد. بخش اعظم افرادی که در این بررسی شرکت کردند در مورد به کارگیری فناوری یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی در فرآیندهای سازمانی اطلاعات کامل داشتند.

«جیم هِیر» مدیر تحقیقات گارتنر در این خصوص گفت: «در سال جاری میلادی شاهد رشد قابل ملاحظه به کارگیری فناوری یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی بودیم. افزایش تعداد پروژه‌های هوش مصنوعی به این معنی است که کسب و کارها می‌بایست سازماندهی داخلی خود را تغییر دهند تا اطمینان حاصل کنند که پروژه‌های هوش مصنوعی به درستی انجام می‌شود و سرمایه‌گذاری لازم برای توسعه آنها صورت گرفته است. راه‌اندازی مرکز عالی توسعه مهارت‌های هوش مصنوعی بهترین اتفاق در سازمان‌ها محسوب می‌شود و از این طریق می‌توان جذب سرمایه را هم انجام داد».

در حال حاضر هر سازمان به طور میانگین چهار پروژه در حوزه هوش مصنوعی را پیش می‌برد و این در حالی است که مدیران حاضر در این بررسی اعلام کردند که قصد دارند طی 12 ماه آینده 6 پروژه دیگر را هم در اختیار بگیرند و همچنین در سه سال آینده 15 پروژه هوش مصنوعی دیگر را هم توسعه دهند. این مسئله به آن معنی خواهد بود که در سال 2022 میلادی هر سازمان به طول میانگین 35 پروژه در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را در اختیار خواهد داشت.

منبع: itp