رشد چشم‌گیر تجارت الکترونیک پس از همه‌گیری کرونا

شرکت توسعه ابزارهای تحلیلی و داده «گلوبال‌دیتا» اعلام کرد تغییر در میزان تقاضای بازار، تغییر در نحوه مصرف خدمات و تغییر در روش‌های خرید سه عامل اصلی محسوب می‌شوند که شرکت‌های مصرف‌کننده و مراکز خدمات غذایی پس از همه‌گیری ویروس کرونا مجبور شدند با آنها تطبیق پیدا کنند.

آخرین گزارش این مرکز که با عنوان «آینده کار در شرکت‌های مصرف‌کننده – تحقیقات موضوعی» منتشر شده نشان می‌دهد کسب‌وکارها پس از همه‌گیری ویروس کرونا، مجبور شده‌اند به منظور تحویل محصولات درب خانه مصرف‌کننده و عرضه بهتر خدمات درخواستی، فعالیت‌های خود را با فرآیند دیجیتالی‌سازی تطبیق دهند.

«جرج هنری» از تحلیلگران ارشد مرکز گلوبال‌دیتا در این خصوص گفت: «ویروس کرونا نگرش و اولویت‌های مربوط به تعادل بین کار و زندگی را تغییر داد. تحویل سفارشات درب منزل و رعایت فاصله اجتماعی باعث تسریع رشد سیستم‌های تجارت الکترونیک شده که این فرآیند به ضرر مراکز خرده‌فروشی تمام می‌شود».

براساس بررسی‌های صوتر گرفته در مرکز گلوبال‌دیتا، ضریب نفوذ خدمات آنلاین برای فروش تمام محصولات مصرفی در سال 2019 میلادی 10.3 درصد بوده است که این رقم در سال 2020 میلادی به 13.3 درصد رسید.

آقای هنری در این باره توضیح داد: «با حرکت رو به جلو خرده‌فروشان می‌بایست راه‌های ابتکاری را در دست بگیرند تا در فضای رقابتی محصولات مصرفی با تغییرات دیجیتالی همسو شوند».

بررسی‌های این مرکز برای فصل چهارم سال 2018 میلادی نشان داد 47 درصد مشتریان محصولات مصرفی در سراسر جهان از طریق دستگاه‌های خودکار سفارشات آنلاین خود را انجام داده‌اند که این رقم برای گروه سنی جوانان 59 درصد گزارش شده است.

منبع: itp