رشد بازار فناوری اطلاعات در هند به روایت آمار

همکاران سیستم – صنعت فناوری اطلاعات در هند با بازار چند صد میلیاردی و میلیون‌ها نیروی کار، یکی از بزرگترین بازارهای آی‌تی در جهان به شمار می‌رود.

همه آمار و شواهد حاکی از آن است که این بازار به رشد شتابان خود ادامه می‌دهد.

بنا به گزارش وب‌سایت ITProPortal، بخش فناوری اطلاعات هند از سال 1993 هر ساله بیش از 30 درصد رشد داشته و ارزش این بازار از 150 میلیون دلار به 150 میلیارد دلار رسیده است، یعنی هزار برابر رشد.

واقعیت آن است که صنعت فناوری هند از پتانسیل بسیار عظیمی برای رشد و توسعه برخوردار است و شرکت‌های آمریکایی و اروپایی به این بازار به چشم یک بازار ارزان قیمت نگاه می‌کنند و همین موضوع نیز رونق بیش از پیش آن را به دنبال داشته است.

افزایش حجم صادرات خدمات فناوری هند به کشورهای خارجی به صورت برون‌سپاری در سال‌های اخیر، تایید دیگری بر این مدعاست.

بنا به گفته شرکت ناسکام (NASSCOM) سهم صنعت فناوری هند از تولید ناخالص داخلی این کشور، از 1.2 درصد در سال 1998 به 7.5 درصد در سال 2012 رسیده است.

این شرکت می‌گوید صنعت آی‌تی هند در سال 2015 بالغ بر 147 میلیارد دلار سود به ارمغان آورده و حال آن که پیش‌بینی کارشناسان، فقط 99 میلیارد دلار سود بوده است.

از دیگر عوامل موثر بر این فرایند می‌توان به طرح‌های نوآورانه دولت هند اشاره کرد.

در سال 2015 نارندرا مودی، نخست وزیر هند، پروژه بزرگ موسوم به Digital India (هند دیجیتال) را کلید زد که طی آن قرار است تمام خدمات دولتی به صورت دیجیتال به شهروندان این کشور ارائه گردد.

همچنین بازار اینترنت اشیاء هند نیز از رشد خوبی برخوردار است و در حال حاضر میلیون‌ها دستگاه متصل به اینترنت در این کشور وجود دارد که البته طبق برخی پیش‎بینی‌ها، این رقم در سال 2020 به 2.7 میلیارد دیوایس می‌رسد.