راه‌اندازی «بنیاد نرم افزار سبز» توسط بزرگترین شرکت‌های جهان

مایکروسافت، GitHub، بنیاد لینوکس، Accenture و چند شرکت دیگر مجموعه جدیدی را برای تولید «نرم‌افزار سبز» راه‌اندازی کردند. این عبارت که برای اتلاف کمتر انرژی و تولید کمتر گازهای گلخانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد برای تولید نرم‌افزارها با حداقل آسیب‌های زیست محیطی بین این شرکت‌ها به کار می‌رود.

«بنیاد نرم‌افزار سبز» متعهد شده استانداردها و بهترین روش‌ها را برای تولید نرم‌افزارهای سبز به کار گیرد و با تاکید هر چه بیشر بر نرم‌افزارهای منبع باز، پشتیبانی از منابع تحقیقاتی آکادمیک در این حوزه، و همکاری گسترده با جامعه تولیدکننده نرم‌افزارهای سبز این مسیر را ادامه دهد.

میزان مصرف انرژی در پایگاه‌های داده و سیستم‌های سخت افزاری آی‌تی بسیار زیاد است. بنابراین تلاش برای کاهش ردی پای فعالیت‌های صنعت فناوری در محیط زیست باعث شده تا هم اکنون تمرکز بیشتری بر سیستم خنک‌کننده مراکز داده و تولید تراشه‌های کم مصرف‌تر صرف شود.

«بنیاد نرم افزار سبز» نخستین بار در کنفرانس سالانه Build مایکروسافت که توسط «بنیاد لینوکس» از بزرگترین توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای متن باز اداره می‌شود، معرفی شد.

هدف از راه‌اندازی این مرکز تشویق توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری برای نوشتن کدهای کمتر و کارآمدتر است تا سازگاری نرم‌افزارها با سیستم‌های سخت افزاری افزایش یابد و انرژی کمتری در پردازنده‌ها هدر رود.

این بنیاد به صنعت فناوری جهان کمک می‌کند تا مطابق «توافقنامه محیط زیست پاریس» هدف خود برای کاهش 45 درصدی تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال 2030 میلادی را محقق کند.

منبع: datacenterdynamics