راه‌اندازی بنیاد جدید برای توسعه زبان پی‌اچ‌پی

پی‌اچ‌پی که یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی محسوب می‌شود قرار است با ایجاد یک بنیاد جدید از موفقیت‌های خود در بازار آتی اطمینان حاصل کند.

زبان پی‌اچ‌پی که سال 1995 میلادی توسط «راسموس لردورف» ایجاد شد، یک زبان محبوب برای یادگیری است. زیرا براساس تازه‌ترین گزارش مرکز W3Techs بیش از 78 درصد سایت‌های اینترنتی جهان با این زبان برنامه‌نویسی توسعه یافته‌اند.

شرکت نرم‌افزاری JetBrains مستقر در چک این هفته بنیاد جدید پی‌اچ‌پی را معرفی کرد. این مرکز تعداد معدودی از شرکت‌هایی را شامل می‌شود که به توسعه آینده زبان پی‌اچ‌پی کمک می‌کنند و از جمله آنها می‌توان به لاراوِل، آکوئیا، زِند، پرایوت پکیجیست، سیمفونی، کرفت سی‌ام‌اس، تایدوِیز، و پرستا شاپ اشاره کرد.

در حالی که ایده راه‌اندازی بنیاد پی‌اچ‌پی برای سال‌های طولانی مطرح بود، خروج «نیکیتا پاپوف» یکی از مشارکت‌کنندگان کلیدی پی‌اچ‌پی راه اندازی این بنیاد را انتقادی‌تر کرد.

آقای پاپوف که به مدت 10 سال روی پی‌اچ‌پی کار کرده و از جمله سه سال در طول مدت حضورش در شرکت JetBrains به شکل ویژه برای توسعه این زبان وقت گذاشته، سرانجام تصمیم گرفت تمرکز خود را به LLVM تغییر دهد.

شرکت JetBrains در بیانیه خود خاطرنشان کرد: «نیکیتا علاوه بر پی‌اچ‌پی، مدت‌ها است که در توسعه زبان‌های Rust و LLVM مشارکت داشته است، دقیقا زمانی که توسعه پی‌اچ‌پی از یک سرگرمی به یک شغل واقعی تبدیل شد. نیکیتا تصمیم گرفت فعالیت‌های حرفه‌ای خود را روی LLVM متمرکز کند. او دسامبر امسال از شرکت JetBrains خارج می‌شود».

منبع: zdnet