راهکارهای کسب و کار؛ موتور محرک بازار خدمات پردازش ابری عمومی

راهکارهای کسب و کار؛ موتور محرک بازار خدمات پردازش ابری عمومی

همکاران سیستم- شرکت پژوهش‌های بین‌المللی (IDC) اعلام کرده است جهانیان گذشته میلادی ۴۵.۷ میلیارد دلار در بازار فناوری‌ها و خدمات پردازش ابری عمومی هزینه کرده‌اند که بخش قابل توجهی از این هزینه‌کردها صرف خرید راهکارهای کسب و کار شده است.
به گزارش IDC، درآمد عرضه‌کنندگان خدمات پردازش ابری عمومی در سال ۲۰۱۳ به ۴۵.۷ میلیارد رسیده است و انتظار می‌رود این بازار تا سال ۲۰۱۸ به طور متوسط سالی ۲۳ درصد رشد داشته باشد. در این گزارش، خدمات پردازش ابری به دو دسته نرم‌افزارهای ابری (SaaS) و زیرساخت‌های ابری (IaaS) تقسیم شده است. نرم‌افزارهای ابری در مجموع ۸۶ درصد کل بازار خدمات پردازش ابری را از آن خود کرده است و سهم زیرساخت‌های ابری از این بازار نیز ۱۴ درصد برآورد شده است. آی دی سی محصولات این بازار را نیز به دو گروه نرم‌افزارهای ابری و پلت‌فرم‌های ابری (PaaS) تقسیم کرده است.
بر اساس این گزارش، بازار نرم‌افزارهای ابری در سال ۲۰۱۳ بیش از هر چیز تحت تأثیر راهکارهای کسب و کار مثل مدیریت منابع سازمانی (ERM)، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و راهکارهای همکاری جمعی بوده است. راهکارهای زیرساختاری و سیستمی مثل نرم‌افزارهای امنیتی و ذخیرش داده نیز از محصولاتی است که آی دی سی آن‌ها را در مقوله نرم‌افزارهای ابری قرار داده است. در این گزارش از شرکت‌هایی مثل سیلزفورس، ای دی پی (ADP) و اینتوئیت، اوراکل و مایکروسافت به عنوان عرضه‌کنندگان مطرح خدمات SaaS یاد شده است.
پژوهشگران آی دی سی اعلام کرده‌اند بازار محصولات PaaS نیز بیش از هر چیز تحت راهکارهای یکپارچه‌سازی و خودکارسازی فرایندها، راهکارهای مدیریت داده‌های ساختمند و میان‌افزارهای کاربردی سرورها قرار داشته است. در این بخش نیز شرکت آمازون جایگاه برتر را از آن خود کرده است و شرکت‌های مایکروسافت، سیلزفورس، پی ایکس اس و گوگل نیز در رده‌های بعدی ایستاده‌اند. در بازار زیرساخت‌های ابری نیز که IaaS تنها محصول آن است، شرکت‌های آمازون، راک اسپیس، آی بی ام، سنچری لینک و مایکروسافت جایگاه‌های برتر را اشغال کرده‌اند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *