راهبرد جدید سیسکو؛ دوری از بازارهای مصرفی، افزایش تمرکز بر بازار کسب وکارها

همکاران سیستم- شرکت سیسکو که بزرگ‌ترین عرضه کننده تجهیزات و راهکارهای شبکه بندی رایانه‌ای جهان محسوب می‌شود، قصد دارد یکی از شرکت‌های تابعه خود به نام لینکسیس (Linksys) را بفروشد. هدف سیسکو از فروش شرکت لینکسیس که محصولات شبکه‌ای برای مصارف خانگی تولید می‌کند، دوری از بازارهای مصرفی و افزایش تمرکز بر بازار کسب و کار‌ها است.
به گزارش وب سایت bloomberg، شرکت لینکسیس یکی از سازندگان رو‌تر برای شبکه‌های بی‌سیم خانگی است که سیسکو آن را در سال ۲۰۰۳ به قیمت ۵۰۰ میلیون دلار خریده بود. اما ظاهراً بازار محصولات این شرکت در حال حاضر به حد اشباع رسیده و حاشیه سود چندانی برای عرضه کنندگان ندارد. اما دلیل مهم‌تر سیسکو برای فروش این شرکت این است که می‌خواهد از بازار محصولات مصرفی دور شود و تمرکز خود را بر بازار کسب و کار‌ها و شرکت‌ها افزایش دهد و بیشتر راهکار‌ها و محصولاتی عرضه کند که مورد نیاز شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری است.
بر اساس این گزارش، جان چامبرز، مدیر عامل سیسکو سال گذشته که این شرکت درگیر کاهش فروش و کند شدن رشد درآمدی بود، حدود ۷۸۰۰ عنوان شغلی این شرکت را حذف و برخی از واحدهای تابعه آن را نیز تعطیل کرد.
مدیران شرکت سیسکو پیش از این نیز اعلام کرده بودند قصد دارند تمرکز خود را بر خدمات مشاوره دهی و مدیریتی را افزایش دهند. در حال حاضر حدود ۲۰ درصد از درآمد سیسکو از محل عرضه این خدمات تامین می‌شود، اما این شرکت تصمیم گرفته این رقم را در سال‌های آینده به بیش از ۲۵ درصد افزایش دهد.
بر اساس این گزارش، سیسکو از شرکت بارکلیاس که عرضه کننده خدمات مالی است خواسته برای لینکسیس مشتری جدیدی بیابد.