دومین کاهش هزینه خدمات ابری گوگل در ۱۲ ماه گذشته

دومین کاهش هزینه خدمات ابری گوگل در ۱۲ ماه گذشته

همکاران سیستم- شرکت گوگل به روند کاهش هزینه استفاده از خدمات خود ادامه داده و ضمن معرفی کلاس جدیدی از ماشین‌های مجازی خود، دور جدید تخفیف‌ها برای سرویس‌های پردازش ابری خود را آغاز کرد.
به گزارش وبسایت theinquirer این شرکت سال گذشته با پایین آوردن هزینه خدمات ابری توضیح داده بود که مبتنی بر قانون مور باز هم قیمت‌های خود را کاهش می‌دهد تا کاربران در هزینه‌های خود صرفه‌جویی بیشتر انجام دهند. اجرای سیاست‌های کاهش هزینه برای کاربران به ازای استفاده از هر گیگابایت از خدمات ابری گوگل صورت می‌گیرد.
این کاهش قیمت‌ها از ۵ درصد برای سرویس High CPU تا ۳۰ درصد برای سرویس Micro اعمال شده است. این مسئله به آن معنی خواهد بود که هزینه استفاده از ماشین مجازی(VM) در خدمات گوگل از زمان عرضه آن در سال ۲۰۱۳ تا کنون به نصف رسیده است.
به همین منظور شرکت گوگل کلاس جدیدی از ماشین‌های مجازی خود را با نام Preemptible VM معرفی کرد و توضیح داد که این سیستم ۷۰ درصد ارزان‌تر از دیگر ماشین‌های مجازی خدمات خود را ارایه می‌دهد. هر Preemptible VM مانند دیگر ماشین‌های مجازی عمل می‌کند و مهم‌ترین تفاوت آن این است که مبتنی بر فرآیند عرضه و تقاضا به فعالیت خود ادامه می‌دهد. هزینه‌های مربوط به استفاده از این سیستم ارزان‌تر از استانداردهای تعریف شده است و البته این ماشین‌های مجازی از مزایای منابع غنی خود بهره می‌برند.
هزینه هر ساعت استفاده از این ماشین مجازی ۰.۰۱۵ سنت اعلام شده و این در حالی است که هزینه استاندارد برای ماشین‌های مجازی در هر ساعت ۰.۵۰ سنت است.
این قیمت‌ها برای بازار آمریکا اعلام شده است که البته کاهش هزینه به صورت مشابه در اروپا و آسیا هم اعمال می‌شود.