دستیار هوشمند مایکروسافت برای همیشه در اندروید و iOS خاموش شد

مایکروسافت سرانجام اپلیکیشن دستیار هوشمند خود موسوم به Cortana را در سیستم‌های عامل اندروید و iOS غیرفعال کرد. این آخرین مورد از سری اقدامات مایکروسافت برای خاتمه دادن به پشتیبانی از Cortana در دستگاه‌های مختلف از جمله «سرفیس هدفونز» مایکروسافت بود.
اپلیکیشن دستیار هوشمند Cortana از این پس دیگر مورد پشتیبانی قرار نخواهد گرفت و در این راستا مایکروسافت ابزار موبایلی مربوطه را از فروشگاه‌های اینترنتی App Store اپل وPlay Store گوگل حذف کرده است.
در یادداشت پشتیبانی مایکروسافت گفت: «همان طور که ژوئیه گذشته اعلام کرده بودیم، به زودی به پشتیبانی از اپلیکیشن Cortana در اندروید و iOS پایان می‌دهیم و این برنامه به عنوان یک دستیار هوشمند همچنان مورد توسعه قرار خواهد گرفت. از تاریخ 31 مارس 2021 محتوایی که در برنامه Cortana ایجاد کردید از جمله یادآوری‌ها، لیست‌ها و … در اپلیکیشن موبایلی مربوطه در دسترس نخواهد بود. ولی همچنان از طریق برنامه Cortana در ویندوز می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید». لازم به ذکر است تمامی یادآوری‌ها، لیست‌ها و کارهایی که کاربران در Cortana ذخیره کرده بودند از طریق اپلیکیشن To Do مایکروسافت همچنان در دسترس خواهد بود.
مایکروسافت نخستین بار دسامبر 2015 اپلیکیشن Cortana را برای اندروید و iOS عرضه کرد. این برنامه در ابتدا برای اتصال رایانه‌های شخصی و تلفن همراه در سیستم عامل ویندوز 10 طراحی شده بود و با وجود طراحی مجدد و جامع نتوانست مورد توجه کاربران قرار گیرد. «ساتیا نادلا» مدیرعامل مایکروسافت چند سال قبل در مشکلات این شرکت را در رقابت با سایر دستیارهای دیجیتال تشخیص داد و اعلام کرد که مایکروسافت دیگر Cortana را به عنوان رقیب برای دستیار هوشمند گوگل و اپل معرفی نمی‌کند.

منبع: theverge