در سال گذشته دسترسی به اینترنت از طریق تلفن همراه دو برابر شده است

در سال گذشته دسترسی به اینترنت از طریق تلفن همراه دو برابر شده است

همکاران سیستم یافته های شرکت پژوهشی استات کانتر نشان می دهد که در 12 ماه گذشته دسترسی به اینترنت از طریق گوشی‌های تلفن همراه دو برابر شده و به 8.5 درصد در سراسر جهان رسیده است.

به گزارش ITnews اکثر کاربران هنوز از رایانه‌های شخصی برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند ولی دسترسی به اینترنت از طریق گوشی‌های موبایل و فناوری های همراه رشد بسیار شتابنده ای به خود گرفته است. اما در دنیای اینترنت فناوری همراه بر خلاف دنیای رایانه های شخصی نامی از مایکروسافت به چشم نمی خورد. شرکت نوکیا که محصولات تحت ویندوز فون ارائه می کند، با وجود اینکه فروش بسیار بالایی دارد، اما کاربران محصولاتش در مقایسه با کاربران محصولات اپل و اندروید چندان از اینترنت استفاده نمی کنند.

شرکت استات کانتر در پژوهش خود میزان دسترسی به اینترنت از طریق رایانه‌های لوحی و لپ‌تاپ‌ها را محاسبه نکرده و فقط به بررسی نقش گوشی‌های تلفن همراه در این زمینه پرداخته است. بر اساس این یافته‌ها دسترسی به اینترنت از طریق گوشی‌های تلفن همراه در 4.3 درصد در ژانویه 2011 به 8.5 درصد در پایان سال افزایش یافته است. این رقم در ژانویه 2010 چیزی در حدود 1.7 درصد بوده است.

استات کانتر دریافته است که در دسترسی کاربران به اینترنت، سیستم عامل سیمبین نوکیا بیشترین سهم را داشته است. 32 درصد از صفحات اینترنتی مشاهده شده در این مدت از طریق گوشی های تحت سیمبین باز شده است. اما در حال حاضر این سهم در حال کاهش است. سهم سیستم عامل iOS اپل در این میان 24 درصد و اندروید کمی کمتر از آن است. سیستم عامل بلک بری نیز قبلاً سهمی 15 درصدی از این صفحات را داشت، اما سهم این سیستم عامل در پایان سال به 8.3 درصد کاهش یافته است.

از نظر مرورگرهای اینترنتی، اپرا در صدر انتخاب کاربران قرار دارد. البته این نکته را نباید از نظر دور داشت که استفاده از مرورگر بیش از هر چیز به سیستم عامل مورد استفاده کاربران بستگی دارد. یافته های استات کانتر حاکی از این است که در 24 درصد از صفحات اینترنتی که از طریق گوشی های تلفن همراه باز شده، از مرورگر اپرا استفاده شده است. مرورگر اندروید نیز 20 درصد از این مقدار را از آن خود کرده و از این نظر از مرورگر اپل (سافاری) جلوتر است. مرورگرهای نوکیا و بلک بری هم به ترتیب 12 و 7 درصد از این صفحات را به خود اختصاص داده اند.

از لحاظ برند گوشی، نوکیا با 40 درصد حرف اول را می زند. البته سهم نوکیا در این بازار در حال کاهش است و به 38 درصد رسیده است. سهم اپل 29 درصد است. دسترسی به اینترنت از طریق محصولات اپل روند افزایشی به خود گرفته است. اما برعکس سهم محصولات شرکت ریم در حال کاهش است. سهم گوشی های تلفن همراه ریم از 18 درصد به 9 درصد کاهش یافته است. سهم سامسونگ هم در این میان در حال افزایش است و از 7 درصد به 15 درصد رسیده است.