درآمد فروشندگان نرم‌افزارهای مدیریت زنجیره تامین منابع از 7.7 میلیارد دلار گذشت

همکاران سیستم- موسسه پژوهشی گارتنر در یکی از آخرین گزارش‌های خود اعلام کرده است بازار جهانی نرم‌افزارهای مدیریت زنجیره تامین منابع (SCM) در سال 2011 با 12.3 درصد رشد بیش از 7.7 میلیارد دلار درآمد برای عرضه‌کنندگان این راهکار نرم‌افزاری داشته است.

بر اساس گزارش موسسه گارتنر، بازار نرم‌افزارهای مدیریت زنجیره تامین منابع در سال 2011 در مقایسه با سال 2010 حدود 12.3 درصد رشد داشته است. این دومین سالی است که بازار این نرم‌افزارها یک رشد دو رقمی را تجربه می‌کند. بر اساس این گزارش آمریکای شمالی و کشورهای اروپای غربی بیش از سایر نقاط جهان از نرم‌افزارهای SCM استفاده کرده‌اند. شرکت‌های عرضه کننده نرم‌افزارهای مدیریت زنجیره تامین در سال 2011 حدود 79 درصد از درآمد خود را از این مناطق به دست آورده‌اند.

در این بازار شرکت SAP رتبه اول از آن خود کرده است. این شرکت در مجموع سهمی 19.9 درصدی از این بازار را کسب کرده است. شرکت اوراکل نیز با کسب 16.9 درصد از درآمدهای این بازار 7.7 میلیارد دلاری هم توانسته جایگاه دوم را از آن خود کند. شرکت جی دی ای هم با سهم 5 درصدی خود توانست در جایگاه سوم بازار بایستد. این سه شرکت در مجموع 48.3 درصد از درآمدهای این بازار را کسب کرده‌اند. بخش اعظم این درآمدها به خزانه فروشندگان کوچکتری سرازیر شده است که درآمد هر کدام از آنها از محل فروش این نرم‌افزارها کمتر از 50 میلیون دلار بوده است. اما از نظر رشد درآمدی در این بازار، شرکت آریبا اول است. آریبا توانسته است در سال 2011 درآمدهای حاصل از فروش نرم‌افزارهای مدیریت زنجیره تامین خود را 46.5 درصد افزایش دهد.

بر اساس این گزارش شرکت‌های عرضه کننده نرم‌افزارهای مدیریت زنجیره تامین منابع در سال 2010 در مجموع درآمدی بالغ بر 6.8 میلیارد دلار داشته‌اند که این رقم در سال 2011 به بیش از 7.7 میلیارد دلار رسیده است. گارتنر تاکید کرده است افزایش درآمدها در این بازار در حالی رخ داده است که کسب و کارهای تجاری در سال 2011 با بی ثباتی اقتصادی شدیدی دست و پنجه نرم می‌کردند و در زمینه تامین بودجه بخش آی تی خود نیز با کمبودهای فراوانی مواجه بودند.